Madencilik atıklarının beton üretiminde kullanılabilirliğinin araştırılması
The investigation of the usability of mine tailings in concrete production
- Tez No: 829274
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ ADIGÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bileşimi ve bertaraf yöntemleri nedeniyle, madencilik atıkları çevre üzerinde farklı şekillerde önemli bir etkiye sahiptir. Bu atıkların etkileri temel olarak su, hava ve toprak kirliliğine, ekosistemin kademeli olarak bozulmasına ve insan sağlığının bozulmasına neden olur. Bu noktada ağır metaller ve zararlı kimyasalların etkileri daha büyük sorunlara neden olmaktadır. Ekosistemin bu atıklarla kirlenmesi, çevredeki canlıların sağlığını önemli ölçüde etkiler. Madenlerin çıkarıldığı alanlarda doğal ortam sürekli değişimlere maruz kalmakta ve bunun sonucunda doğaya önemli ölçüde zarar verilmekte, üretim alanlarına ayrılan tarım arazileri işgal edilmekte, ekolojik, jeoekolojik ve jeokimyasal değişimler meydana gelmektedir. Bazen topraklar ve su kütleleri zararlı maddeler ve kimyasal elementlerle kirlenir. Görüldüğü gibi madencilik ve maden sanayi işletmelerinde toprak erozyonu ve bozulmaları ekonomik gelişmeyi ve ekolojik dengeyi bozan karmaşık, çok yönlü zararlara neden olmaktadır. Bu tez çalışması, maden arama, çıkarma, işleme ve fiziksel ve kimyasal işleme sırasında oluşan atıkların etkilerini en aza indirmek için beton gibi farklı sektörlerde yeniden kullanımını ele almaktadır. Araştırma kapsamında farklı atıklar farklı oranlarda kullanılarak beton numuneler hazırlanmış ve bu beton numunelerin 28 günlük kür süresinden sonra farklı numunelerde farklı kür sürelerine (56, 90, 120, 150) göre deneyler yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar ile maden atıklarının beton üretimindeki kullanılabilirliği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Mine tailings has a significant impact on the environment in different ways due to its composition and disposal methods. The effects of these tailings mainly cause water, air and soil pollution, gradual degradation of the ecosystem and deterioration of human health. At this point, the effects of heavy metals and harmful chemicals cause bigger problems. Pollution of the ecosystem with tailings significantly affects the health of the living creatures in the environment. In mining areas, the natural environment is exposed to constant changes and as a result, significant damage is caused to nature, agricultural lands allocated to production areas are occupied, and ecological, geoecological and geochemical changes occur. Sometimes soils and water bodies become contaminated with harmful substances and chemical elements. As can be seen, soil erosion and degradation in mining and mining industry enterprises cause complex, multifaceted damages that disrupt economic development and ecological balance. This thesis study deals with the reuse of tailings generated during mineral exploration, extraction, processing and physical and chemical processing in different sectors such as concrete to minimize their effects. Within the scope of the research, concrete samples were prepared by using different wastes in different proportions, and after the 28-day curing period of these concrete samples, experiments were carried out on different samples according to different curing times (56, 90, 120, 150). With the results obtained, the usability of mine tailings in concrete production was determined.