The influence of visual movement priming on novel and conventional metaphor comprehension: An eye-tracking study
- Tez No: 829290
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN ŞENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Psikoloji, Linguistics, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişsel Bilim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
Metaforları anlamak, dil işlemenin anahtar bir bileşenidir. Bu araştırma, eylem metaforlarının anlaşılmasında görsel ön uyarımın etkisini incelemiştir, bu sayede dil anlama sürecindeki bilişsel mekanizmaların anlaşılması konusundaki önemli bir boşluğu doldurmuştur. Somutlaştırılmış biliş kuramının prensipleri temel alınarak, araştırma, görsel ön uyarımın, hem yeni hem de geleneksel eylem metaforları ile gerçek eylem fiillerinin anlaşılmasını nasıl etkilediğini sorgulamaktadır. Deneysel bir tasarım benimsenmiştir ve katılımcılar metafor yüklü cümleleri okurken göz hareketlerini izlemek için göz izleme teknolojisi kullanılmıştır. Göz hareketi ölçümleri, yani ilk geçiş okuma süreleri, ileri sabitleme süreleri ve ilk geçiş yeniden okuma süreleri, yinelenmiş ölçüler ANOVA kullanılarak analiz edilmiş ve ön uyarım etkileri farklı metin türleri arasında ayrıştırılmıştır. Sonuçlar, özellikle yeni eylem metaforları için ilk geçiş okuma sürelerinde ve tüm metin türlerinde ileri sabitleme ve ilk geçiş yeniden okuma sürelerinde önemli bir görsel ön uyarım etkisi olduğunu göstermiştir. Ön uyarım etkileri hedef cümleyle sınırlı kalmıştır. Çalışma, metafor anlama sürecini kolaylaştırmada görsel ön uyarımın rolünü vurgulamakta ve dil anlama sürecinde algısal ve sensorimotor sistemlerin olası katılımına işaret etmektedir. Ayrıca metafor anlama sürecinin sinirsel temelleri ve daha geniş ön uyarım modelleri konusunda daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu belirtmektedir.
Özet (Çeviri)
Understanding metaphors is key to language processing. This research examined the influence of visual priming on action metaphor comprehension, addressing a critical gap in understanding cognitive mechanisms behind language comprehension. Based on the principles of embodied cognition, the research investigated how visual priming impacts comprehension of action metaphors, both novel and conventional, and literal action verbs. An experimental design was adopted, with eye-tracking technology used to capture eye movements as participants read metaphor-rich sentences. We executed a repeated measures ANOVA to analyze various eye movement metrics such as initial reading durations, the length of forward fixations, and the times spent on initial rereading. This was done to assess the influence of priming across varying categories of text. Results highlighted a significant effect of visual priming on first-pass reading times, especially for novel action metaphors, and forward-fixation and first-pass rereading times for all text types. The priming effects were confined to the target sentence. The study emphasized the facilitating role of visual priming in metaphor comprehension, hinting at the involvement of perceptual and sensorimotor systems in language comprehension. It also sets the stage for further research into the neural underpinnings of metaphor comprehension and broader priming modalities.