أثر تدريس النحو في تنمية الكفاءة اللغوية لدى الطلاب غير الناطقين بالعربية
Esaru taealam tadris alnahw fi tanmiat almaharat allughawiatLadaa altullab ghyr alnnatiqin bialerby
  1. Tez No: 586411
  2. Yazar: ELA KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SOUMİA HAJNAYEF
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Araştırmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Nahvin Arap dilinde önemli bir yeri vardır. Ancak sadece nahivle sınırlı kalmak, öğrencinin tüm vaktini ve emeğini dili doğru kullanabilmek için harcamak, Arapça öğrenenler için nahivi zor bir ders kılmaktadır. Nahiv kurallarının konuluş amacının, dili doğru bir şekilde kullanmak ve öğrencinin öğrendiği dili farklı bağlamlarda kullanabilmesine yardımcı olacak dil yeterliliğini kazanması olduğu malumdur. Dil öğrenmek, sadece kitaplarda bulunan bilgileri edinmek ve değerli fikirleri öğrenmekle değil; insanların o dil vasıtasıyla istedikleri şekilde kendilerini ifade edebilmeleri sağlandığında gerçekleşmiş olur. Bu tezde öğrencinin, gramer altyapısının katkısıyla dil yeterliliğinin oluşmasının imkanının boyutları ya da diğer bir ifadeyle; gramer altyapısının öğrencinin dil potansiyelinin ortaya çıkmasına yardımcı bir unsur olma boyutları incelenmektedir. Tez ilk olarak; nahiv, dil yeterliliği ve her bir seviye için dil yeterliliğinin kıstasları kavramlarını ele almakta, daha sonra yeterlilikle ilgili kıstasları ve onu etkileyen unsurları incelemektedir. Bunun yanı sıra tezin diğer kısmı bu konuyu uygulamalı olarak ele almakta ve Arapça öğretim setlerini yapıcı eleştiri üslubu ile tahlil etmektedir. Arapça eğitim setlerinde ele alınan nahiv konularını, alıştırmaları ve örneklerini sunmakta ve her setin konuları nasıl incelediğini ve öğrenciye sunduğunu tartışmaktadır. Bu tez etkileşimsel ve iletişimsel konu alıştırmaları nasıl olmalı sorusuna cevap mahiyetinde örneklemler sunmakta ve öğrencinin dil yetilerini geliştirecek, dili gramatik açıdan daha doğru kullanmalarını sağlayacak, ve dil yeterliliğini arttırmaya yarayacak temellerin incelendiği bir ekle birlikte nahiv konularının dağılımına dair bir öneri sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Syntax, as we all know, is of fundamental importance in the Arabic language, however, dedicating too much time and effort concentrating on the syntax for the sake of accuracy alone has always caused learners to find it a burdensome subject. On the other hand, we all know that the main goal of grammar rules is to make language accurate, and to grant the learner the ability to gain an amount of language competency that makes them able to use the language in various contexts because a language does not live on and continue to exist only with precious books and brilliant ideas written in that language, but rather with people using it as a means to achieve what they want and communicate using that language accurately and properly. That is where our topic in this research comes from, for it seeks to look upon the competency level a learner can achieve of language accuracy and fluency by the means of the syntactic intake, or in other words, to what extent Syntax can grant the learner that language competency. At the beginning of the research, there is a definition of Syntax and language competency and the defining criteria of language competency a learner has at each level. Following this, there is a presentation of the competency criteria and affecting conditions. There is also a practical section where there is analyzation and building on some coursebooks. At that section, the material is presented to take notes and concentrate on the syntactic content, the grammar activities, and the style and method in which each coursebook presents the rule and practices it. In the end, there is a suggested pattern of kinds of interactional and communicational activities, in addition to a suggested conception of sequencing and distribution of the syntactic materials, accompanied with basics that develop the learners' syntactic skills, increase their accuracy and help them improve their language competency