Electrical simulation of hemiplegic forearm
Hemiplejik önkolun elektrik uyarımı
- Tez No: 82934
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Biyo-Medikal Mühendislik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
VI HEMIPLE JIK ONKOLUN ELEKTRİK UYARIMI ÖZET Merkezi sinir sisteminde anatomik ve fizyolojik değişime yol açarak fonksiyon bozukluğuna neden olan cerebrovasküler atak (CVA), inme olarak adlandırılır, inme sonucunda lezyonun olduğu beyin bölgesinin aksi tarafında vücudun sağ veya sol yansı ile bazen yüz ve ağız yapılarını da içine alan felç ortaya çıkmaktadır. Bu durum hemipleji olarak ta tanımlanabilir, inme rehabilitasyonunda terapötik egzersizlerin yanısıra biofeedback ve elektriksel uyarım gibi bazı yaklaşımlar da kullanılmaktadır. Ancak, elektrik uyarımı tedavisinin bazı terapötik egzersiz teknikleri ile karşılaştırılması tartışmalıdır. Öte yandan, elektrik uyarımı sadece rehabilitasyon amaçlı değil, üst motor nöron yaralanmalı vakalarda kontrollü bir hareket elde etmek için de kullanılmaktadır. Bu çalışmada iki amaç doğrultusunda hareket edilmiştir; 1) hemiplejik elin elektriksel uyaranının etkisini, terapötik egzersizin yarattığı etkiyle karşılaştırmak, 2) üst motor nöron yaralanmalı hastalarda el fonksiyonu yaratmanın mümkün yollarını araştırmak. Çalışmanın ilk bölümü için bilinci açık, koopere olabilen 30 hemiplejik hasta, Brunnstrom egzersizleri grubu (PT), elektrik uyanım grubu (E), her iki tedavinin uygulandığı grup (PT+E) ve konvensiyonel tedavi grubu (C) olmak üzere dört gruba aynlmıştır. Altı ay süren çalışma İstanbul'da bulunan 70. Yıl Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi'nde gerçekleştirilmiştir. Hastalar, iyileşme dönemlerine, kavrama güçlerine, el bileği, el ve başparmak hareketlerine göre değerlendirilmiştir. Çalışma sonucunda, E grubu hastalann el bileği stabilizasyonunun C ve PT gruplarına kıyasla gelişme gösterdiği belirlenmiştir (p=0.Q3). Sonuç olarak, hemiplejik ön kol kaslan üzerine uygulanan NMES tedavisi erken iyileşme periyodundaki hastalarda (
Özet (Çeviri)
ELECTRICAL STIMULATION OF HEMIPLEGIC FOREARM ABSTRACT A cerebrovascular accident (CVA) leading to a structural and physiologic change in the central nervous system causing dysfunction is called stroke. A stroke results in hemiplegia or paralysis of one side of the body, limbs, and sometimes the face and oral structures that are contralateral to the hemisphere of the brain that has the lesion. In stroke rehabilitation, therapeutic exercises and certain innovative approaches such as biofeedback and electrical stimulation have long been in clinical use. The therapeutic benefit of electric stimulation method in comparison to certain therapeutic exercise methods is a mostly controversial subject, however. On the other hand, electrical stimulation is not only used for the rehabilitation purposes but also to generate controlled motion in upper motor neuron injured cases. In this study, we aim to accomplish two jobs; 1) to compare the effects of therapeutic exercise and electrical stimulation of hemiplegic hand, 2) to investigate possible means of hand function generation for upper motor neuron injured patients. For the first part of the study, conscious, cooperable 30 hemiplegic patients were divided into four groups as Brunnstrom exercises (PT), electrotherapy (E), both approaches together (PT+E), and conventional treatment (C). The study was conducted at 70. Yıl Rehabilitation Hospital in Istanbul, Turkey, during 6 months. The patients' recovery was evaluated according to their recovery stages, grasping force, wrist, hand and thumb movements. After 3 weeks treatment, wrist stabilization levels of E group patients showed a significant change (p=O.03) when comparing to those of PT and C group patients. In conclusion this study suggests that, NMES application on hemiplegic forearm could facilitate wrist stabilization in patients at early recovery period (