Video temelli pilates egzersizlerinin premenstrual semptomlar üzerine etkisi
The effect of video based pilates exercises on premenstrual symptoms
- Tez No: 829353
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER ŞEVGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Premenstrual sendrom (PMS) semptomları kadınlarda yaygın olarak görülmektedir. Bununla beraber kadınların iş hayatında, okul hayatında ve günlük yaşam aktivitelerinde zorlanmalarına ve kaliteli zaman geçirememelerine sebebiyet vermektedir. Bu çalışmanın amacı pilates egzersizlerinin PMS belirtileri, algılanan stres düzeyi ve ağrı şiddeti üzerindeki etkilerini incelemektir. Çalışmaya 46 PMS semptomu olan kadın katıldı ve katılımcılar randomize olarak müdahale ve kontrol grubuna ayrıldı. Müdahale grubu pilates uygulamalarına dahil olurken; kontrol grubundan bu süreçte herhangi bir düzenli egzersiz uygulaması içerisine girmemeleri istendi. Müdahale grubundan video temelli egzersiz eğitimi verilerek pilates egzersizlerini takip etmeleri ve 8 hafta boyunca haftada iki kez uygulamaları istendi. Katılımcıların sosyodemografik ve menstrual dönemleri ile ilgili bilgiler alındı. PMS semptom düzeyleri Premenstrual Sendrom Ölçeği (PMSÖ), premenstrual dönemdeki stres düzeyleri Algılanan Stres Ölçeği (ASÖ) ve premenstrual dönemdeki ağrı seviyeleri McGill Melzack Ağrı Anketi (MPQ) ile egzersiz eğitimi öncesinde ve 8 hafta sonrasında değerlendirildi. Müdahale grubunun pilates uygulamaları sonrası PMSÖ, ASÖ ve MPQ değerlendirmelerinde istatistiksel olarak anlamlı fark görüldü (p0.05).
Özet (Çeviri)
Premenstrual Syndrome (PMS) symptoms are commonly observed among women, often leading to difficulties in their professional and academic lives as well as daily activities, consequently impeding their ability to enjoy a good quality of life. The aim of this study is to investigate the effects of Pilates exercises on PMS symptoms, perceived stress levels, and pain intensity. Forty-six women with PMS symptoms participated in the study, and the participants were randomly assigned to intervention and control groups. The intervention group engaged in Pilates exercises, while the control group was instructed to refrain from any regular exercise regimen during this period. The intervention group received video-based exercise instruction to follow Pilates exercises and were asked to practice them twice a week for 8 weeks. Socio-demographic information and details about menstrual cycles were collected from the participants PMS symptom levels were assessed using the Premenstrual Syndrome Scale (PMSS), perceived stress levels during the premenstrual phase were evaluated using the Perceived Stress Scale (PSS), and pain levels during the premenstrual phase were measured using the McGill Melzack Pain Questionnaire (MPQ), both before and after the 8-week exercise program. After the Pilates intervention, a statistically significant difference was observed in the PMSS, PSS, and MPQ assessments of the intervention group (p0.05).