Dijital dönüşüm olgunluk seviyesinin belirlenmesinde kurum kültürünün önemi ve değişim yönetiminin moderatör etkisi
The importance of corporate culture in determination of digital maturity level and moderator role of change management
  1. Tez No: 829398
  2. Yazar: ERSAN MERİÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURİ GÖKHAN TORLAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Doğuş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 403
Özet
Günümüz iş dünyasında şirketler, kar marjlarını artırmak için rekabet avantajı elde etmenin yollarını aramaktadırlar. Gelişen teknolojik ilerlemeler bu arayışın en büyük destekçilerinden biridir. Bu teknolojik gelişmelerin doğal bir sonucu olarak da şirketler değer önermelerini ve iş uygulamalarını değiştirmek zorunda kalmaya başlıyor. Teknolojik gelişmelerin bir sonucu olarak iş dünyasında ortaya çıkan kavramların başında kuşkusuz dijitalleşme ve dijital dönüşüm gelmektedir. Yönetsel prosedürlerden insan kaynaklarına, tedarik zincirinden üretim sistemlerine, bilgi teknolojilerinden finansa birçok iş fonksiyonunun dijital dönüşüm sonucunda yeniden yapılandırılması gerekiyor. Şirketler bu gerekliliğe uymak için ataleti ortadan kaldırmak zorundadır. Bu önem karşısında; bu çalışma, dijital dönüşüm olgunluk düzeyi ile kurum kültürü ve değişim yönetimi arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla bir şirketin dijital dönüşüm olgunluk düzeyini değerlendirebilen bir olgunluk modeli kullanılmış ve sonrasında bir uygulama modeli geliştirilmiştir. Türkiye'nin en büyük havayollarından biri üzerinde gerçekleştirilen araştırmaya 520 kişilik bir örneklem katıldı. Yapılan inceleme sonucunda ortalama Kurum Kültürü düzeyi 3,55, Değişim yönetimi düzeyi 3,53 ve Dijital Olgunluk düzeyi 3,68 olarak görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Companies in today's business world have sought to gain a competitive advantage in order to increase their profit margins. The advancing technological advancements are one of the biggest support of this search. Companies are beginning to be compelled to alter their value propositions and business practices as a result of emerging technology. Digitalization and digital transformation are, without a shadow of a doubt, the most prominent concepts that emerge in the business world as a result of technological advancements. Many business functions—from managerial procedures to human resources, supply chain to production systems, information technologies to finance—must be restructured as a result of digital transformation. Companies must eliminate inertia in order to comply with this requirement. In view of this significance, this study was carried out with the intention of determining the relationship between digital transformation maturity level and organizational culture as well as change management. A maturity model that can assess a company's level of digital transformation maturity has been used for this purpose and a model for implementation has been developed. A sample of 520 people took part in the study, which was carried out in one of the largest airlines in Turkey. As a result of the examination, the average Corporate Culture level was 3.55, Change Management level was 3.53, and Digital Maturity level was 3.68.