Rekombinant interlökin-6 (IL-6) üretimi ve interlökin-6 hedefli aptamer seçimi
Recombinant production of interleukin-6 (IL-6) and selection of aptamer targeting interleukin-6
  1. Tez No: 829424
  2. Yazar: HAKAN SOYTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERAP EVRAN, PROF. DR. MEHMET İNAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biyoteknoloji, Biochemistry, Biotechnology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
İnterlökin-6 (IL-6) inflamasyon sırasında cevap olarak salgılanan ve konakçının savunma mekanizmasını tetikleyen bir sitokindir. Oluşan sitokin fırtınasında IL-6 seviyelerinin çok yükselmesi dikkat çekmektedir ve yüksek seviyelere kadar artış gösteren IL-6 immünojenite göstermektedir. Bu yüzden IL-6 ve IL-6'nın bağlantılı olduğu metabolik yolaklar oldukça önemlidir. Aptamerlerin sahip olduğu birçok özellik bu metabolik yolaklara yönelik geliştirilen sensör, tanı-teşhis ve hatta tedaviye yönelik stratejilerin güçlenmesine avantaj sağlamaktadır. Günümüzde üretim sistemleri arasında da metilotropik maya olan Pichia pastoris düşük maliyet, kolay gen modifikasyonu, yüksek verimlilik ve translasyon sonrası modifikasyonları yapabilme kabiliyetinden dolayı en çok tercih edilen sistemlerden biridir. Tez kapsamında IL-6 proteinini rekombinant olarak P. pastoris sistemi ile üreterek saflaştırmak ve saflaştırılan IL-6 proteinine karşı SELEX prosesiyle yüksek afinite ve spesifiteyle bağlanabilen DNA aptamer seçilimi hedeflenmiştir. Bu çalışmada IL-6 proteini başarılı bir şekilde üretilmiştir ve IL-6 proteinine karşı potansiyeli yüksek yeni DNA aptamer dizileri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Interleukin-6 (IL-6) is a cytokine that is secreted in response during inflammation and triggers the host's defense mechanism. The cytokine storm that results is notable for the high quantities of IL-6 and the high level of IL-6 that causes immunogenicity. Therefore IL-6 and its related metabolic pathways take on more significance. Many features of aptamers are advantageous in enhancing sensor strategies, diagnosing problems, and even developing treatments for these metabolic pathways. Nowadays, Nowadays, in protein production systems, Pichia pastoris, a methylotrophic yeast, is one of the most preferred systems due to its low cost, easy gene modification, high efficiency, and ability to make post-translational modifications. Within the scope of the thesis, it is aimed to increase the production efficiency of IL-6 protein recombinantly by optimizing the production system of P. Pastoris. Afterwards, DNA aptamer selection that can bind with high affinity and specificity by the SELEX process against the purified IL-6 protein was targeted. In this study, IL-6 protein was produced successfully and new DNA aptamer sequences with high potential against IL-6 protein were found.