Diyabet hastalarının kendi kendine insülin uygulamasına ilişkin bilgi düzeyileri
The kowledge of level of diabetics patients regarding self adminisration of insulin injection
- Tez No: 829469
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARZU AKMAN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada Diabetes Mellitus'lu hastaların kendi kendine insülin enjeksiyonu uygulamasına ilişkin bilgi düzeylerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu çalışma tanımlayıcı kesitsel tipte bir çalışmadır. Çalışma 2021 Eylül ile 2022 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirildi. Bu çalışmaya başlamadan önce araştırmacı, resmi izin almak için Irak Sağlık Bakanlığı'na çalışmanın amacını ve metodolojisini içeren ayrıntılı bir açıklama sunmuş ve Salah al-Din şehrinde Sağlık Bakanlığı'na sunularak onay alınmıştır. Çalışma Irak'ın Bağdat kentindeki 3 devlet hastanesindeki hastalarla gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya toplam 200 hasta dahil edilmiştir. Çalışmaya katılanların yaşları 17-85 arasında değişmekte olup yaş ortalaması 42.67±13.46 olarak hesaplanmıştır. Çalışmaya toplam 200 kişi dahil edilmiş olup bunların 100'ü (%50) kadın, 100'ü (%50) erkekti. Katılımcıların ölçekten elde ettiği ortalama puan 29.82±4.48 olup bu da insülin enjeksiyonu bilgi düzeyinin düşük olduğunu göstermektedir. Bekar diyabet hastalarının insülin enjeksiyonuna ilişkin bilgi düzeyinin evlilerden anlamlı şekilde yüksek olduğu görüldü (p0.05). Diyabet tedavisine göre kendi kendine insülin enjeksiyonu bilgi düzeyinde farklılık olup olmadığını belirlemek için yapılan bağımsız örneklem t test sonucunda insülin kalemi kullananların bilgi düzeyi daha yüksek bulunsa da gruplar arasındaki fark anlamlı değildi (p>0.05). Katılımcıların diyabet hastalığı süresi ile kendi kendine insülin enjeksiyonu bilgi düzeyi arasında ilişki saptanmadı
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to evaluate the knowledge level of patients with Diabetes Mellitus about self-injection of insulin. This study is a descriptive cross-sectional study. The study was carried out between September 2021 and September 2022. Before starting this study, the researcher submitted a detailed explanation of the purpose and methodology of the study to the Iraqi Ministry of Health to obtain official permission, and was submitted to the Ministry of Health in the city of Salah al-Din for approval. The study was carried out with patients in 3 public hospitals in Baghdad, Iraq. A total of 200 patients were included in the study. The ages of the participants ranged from 17 to 85, and the mean age was calculated as 42.67±13.46. A total of 200 people were included in the study, of which 100 (50%) were female and 100 (50%) were male. The mean score obtained by the participants from the scale was 29.82±4.48, which indicates that the level of insulin injection knowledge is low. It was observed that the knowledge level of single diabetes patients about insulin injection was significantly higher than that of married patients (p0.05). Although the level of knowledge of insulin pen users was higher as a result of the independent sample t-test performed to determine whether there was a difference in the level of self-injection knowledge compared to diabetes treatment, the difference between the groups was not significant (p>0.05). There was no relationship between the duration of diabetes and the knowledge level of self-injection of insulin.