Görme engelli öğrencilerin keman performansı üzerine bir karşılaştırmalı karma yöntem araştırması: Braille sistemi ile ezbere dayalı öğrenme
A comparative mixed-methods study on the violin performance of visually impaired students: Braille system and rote learning
  1. Tez No: 829506
  2. Yazar: PERÇİN DEMİRKOL YALÇIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ONUR ZAHAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu araştırmada, Braille nota sistemi ile ezbere dayalı nota öğretim yönteminin görme engelli bireylerin başlangıç seviyesi keman öğrenimine etkisinin incelenmesi amaçlamıştır. Görme engelli öğrenciler için keman öğretiminde uygun yöntem ve tekniklerin belirlenmesi, öğrencilerin müzikal yeteneklerini geliştirmelerinde, keman ve diğer çalgıları öğrenmelerine rehberlik edebilir. Araştırma, karma yöntem kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Nicel boyutta, öntest-sontest kontrol gruplu yarı-deneysel bir çalışma tasarlanmış ve öğrencilerin keman performansları ölçülmüştür. Araştırmanın çalışma grubu, Diyarbakır Yenişehir Ali İhsan Arslan Görme Engelliler Okulu'nda öğrenim gören 4 öğrenciden oluşturmaktadır. Keman dersleri, deney ve kontrol gruplarıyla 14 hafta boyunca yüz yüze eğitim şeklinde gerçekleştirilmiştir. Verilerin toplanmasında nicel ve nitel araştırma teknikleri kullanılmıştır. Nicel verilerin toplanmasında, uzman görüşleri alınarak oluşturulan“Öğrenci Akademik Başarı Değerlendirme Formu”kullanılmıştır. Nitel verilerin elde edilmesi için ise deney ve kontrol grubundaki öğrencilerin görüşlerini almak amacıyla araştırmacı tarafından uzman görüşleri alınarak oluşturulan yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. 14 haftalık uygulama süreci öncesi ve sonrasında, her iki gruba“öğrenci akademik başarı değerlendirme Formu”öntest ve sontest olarak uygulanmıştır. Öntest ve son test video kayıtları alan uzmanları tarafından değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, bu araştırmada, ezbere dayalı eğitim ve Braille nota sistemi ile verilen eğitimin öğrencilerin son test keman becerileri üzerinde belirgin ve olumlu etkilere sahip olduğu bulunmuştur. Her iki eğitim yaklaşımının da öğrencilerin son test performansını olumlu yönde etkilediği ve benzer etkilere sahip olduğu gözlemlenmiştir. Ayrıca, çalgı eğitimi sürecinde öğrenilen bilgi ve becerilerin, öğrencilerin müzik dersi başarılarına olumlu etki ettiği tespit edilmiştir. Öğrenciler, keman çalmaktan keyif aldıklarını, duygusal deneyimler yaşadıklarını, özgüvenlerinin arttığını ve müzikal kazanımlar elde ettiklerini belirtmişlerdir. Gelecekteki hedeflerinin genellikle müzikal kariyer ve başarılı bir müzisyen olmak olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this research, the aim was to examine the impact of rote learning and Braille notation teaching methods on the initial violin education of visually impaired individuals. Determining suitable methods and techniques for violin instruction for visually impaired students can guide them in improving their musical abilities and learning the violin and other instruments. The research was conducted using a mixed-methods approach. In quantitative terms, a pretest-posttest control group quasi-experimental study was designed, and students' violin performances were measured. The research group consisted of 4 students studying at the Ali İhsan Arslan School for the Visually Impaired in Yenişehir, Diyarbakır. Violin lessons were conducted face-to-face with experimental and control groups over 14 weeks. Both quantitative and qualitative research techniques were used for data collection. For collecting quantitative data, the“Student Academic Achievement Assessment Form”was used, which was developed based on expert opinions. For obtaining qualitative data, a semi-structured interview form created by the researcher, with expert input, was used to gather the views of students in the experimental and control groups. Prior to and after the 14-week implementation period, the“Student Academic Achievement Assessment Form”was applied as pretests and posttests to both groups. The pretest and posttest video recordings were evaluated by field experts. As a result, in this research, it was found that education provided through rote learning and the Braille notation system had a significant and positive impact on students' final test violin skills. Both educational approaches were observed to positively affect students' final test performance and have similar effects. Additionally, it was determined that the knowledge and skills acquired during music education positively influenced students' success in music classes. Students mentioned that they enjoyed playing the violin, experienced emotional moments, increased their self-confidence, and gained musical achievements. Their future goals often revolved around pursuing a musical career and becoming successful musicians.