The role of gender and gender ideology in triadic family play and reminiscing
Toplumsal cinsiyetin ve cinsiyet ideolojisinin üçlü aile oyunu ve anı konuşmasındaki rolü
- Tez No: 829545
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAŞAK ŞAHİN ACAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gelişim Psikolojisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Ebeveyn-çocuk anı konuşmaları ve oyun etkileşimleri, çocuğun dil, duygusal, sosyal ve bilişsel gelişimi ile ilgili gelişimsel kilometre taşları için temel olarak hizmet eder. Hem ebeveyn cinsiyeti hem de çocuk cinsiyeti, ebeveyn-çocuk arasındaki anı konuşmaları ve oyun dinamiklerinin duygusal bileşeniyle yakından ilişkilidir. Mevcut çalışma, ebeveynler ve çocuklar arasındaki üçlü oyunun, birlikte deneyimledikleri duygu yüklü geçmiş olaylarla ilgili yapılan üçlü anı konuşmalarıyla nasıl ilişkili olabileceğini araştırmıştır. Ebeveyn cinsiyeti, çocuk cinsiyeti ve ebeveynin cinsiyet ideolojisinin potansiyel olarak bu ilişkiyi nasıl etkileyebileceği de incelenmiştir. Çalışma için 109 aile (327 katılımcı) seçilmiştir. Demografik bilgi formu ve Sosyal Roller Anketi (SRA) uygulanmıştır. Ailelere, Lozan Üçlü Oyunu (LÜO) adlı üçlü bir oyun görevi ve yakın geçmişte yaşanan ortak bir olayı tartıştıkları bir anı konuşma görevi verilmiştir. Oyun görevi için, Aile Birliği Değerlendirme Ölçekleri (ABDÖ), anı görevi için, toplam kelime, toplam ve benzersiz duygu kelimesi ve konuşma sırası birçok kodlayıcı tarafından kodlanmıştır. Daha sonra, veriler bir dizi bağımsız t-testi, 2 X 2 karma desenli ANOVA'lar ve hiyerarşik regresyon analizleri ile analiz edilmiştir. Bulgular, her iki bağlamda da önemli cinsiyet farklılıkları göstermiştir, ancak cinsiyet ideolojisinin etkisine dair bir kanıt bulunamamıştır. Sonuçlar, ağırlıklı olarak Türkiye'nin, beklenen toplumsal cinsiyet rolleri ve kalıpyargılarla uyumlu, topluma iyi uyum sağlamış çocuklar yetiştirmeye teşvik eden kültürel bağlamında açıklanmış ve tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Parent-child reminiscing and play interactions fundamentally serve developmental milestones regarding the child's language, emotional, social, and cognitive development. Both parent gender and child gender are closely related to the emotional component of parent-child reminiscing and play dynamics. The current study investigated how triadic play between parents and children might relate to triadic memory conversations about emotionally charged shared past events. How the parent's gender, the child's gender, and parental gender ideology can potentially affect this relation was also examined. One hundred and nine families (327 participants) were selected for the study. The demographics form and Social Roles Questionnaire (SRQ) were administered. Families were given a triadic play task called Lausanne Trilogue Play (LTP) and a memory talk task in which they discussed a shared event experienced in the near past. For the play task, Family Alliance Assessment Scales (FAAS) and for the memory task, the number of total words, total and unique emotions, and conversational turn-takings were coded by multiple coders. Afterward, data were analyzed by a set of independent t-tests, 2 X 2 Mixed Design ANOVAs, and hierarchical regression analyses. Findings showed significant gender differences in both contexts, but there was no evidence for the impact of gender ideology. Results were mainly explained and discussed in Turkey's cultural context encouraging parents to raise well-adapted children to society, consistent with the expected gender roles and stereotypes.