The effects of gender role ideology, role salience, role demands and core self-evaluations on work-family interface
Cinsiyet rolü tutumları, rollerin önemi, rol gerekleri ve temel benlik değerlendirmelerinin iş-aile ilişkisine etkileri
  1. Tez No: 250617
  2. Yazar: PINAR BIÇAKSIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. H. CANAN SÜMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışmanın amacı aile alanında aile-iş çatı?ması ve zenginleştirmesininöncülleri ve i? alanında i?-aile çatışması ve zenginle?tirmesinin öncülleri olmak üzereiki kavramsal yapı olu?turmak ve bu yapılarda önerilen ili?kileri test etmektir.Türkçe'ye uyarlamaları yapılan ölçeklerinin psikometrik özelliklerinideğerlendirmek amacıyla 73 kariyer sahibi katılımcıyla bir pilot çalı?ma yapılm?tır.Ana çalı?ma 293 evli ve kariyer sahibi katılımcıyla yürütülmü?tür. Sonuçlar çalı?mahipotezlerinin bazılarını destekler niteliktedir. Aile-i? kısmında cinsiyet rolü tutumları, ailenin önemi, aile/ev yükü algısı ve temel benlik değerlendirmelerinin aile-i?çatı?masını yordadığı bulunmu?tur. Ayrıca, ailenin önemi ve temel benlikdeğerlendirmelerinin aile-i? zenginle?tirmesi üzerinde direk etkileri olduğugörülmü?tür. Önerilen i?-aile yapısında ise i?in önemi hem i?-aile çatı?masını hem dei?-aile zenginle?tirmesini yordamaktadır. Ayrıca, temel benlik değerlendirmelerininöznel i? gerekleri ve i?-aile çatı?ması i?li?kisinde ve öznel i? gerekleriyle i?-ailezenginle?tirmesi arsındaki ili?kide belirleyici deği?ken olduğu saptanmı?tır.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study was to develop two conceptual frameworks; thatare antecedents of family-to-work conflict and enhancement in the family domian, andantecedents of work-to-family conflict and enhancement in the work domain; and totest the relationships that are proposed by these frameworks.A pilot study was conducted with 73 career people to investigate thepsychometric qualities of the adapted or constructed measures. The main study was conducted with 293 married career people. Results supported some of the hypotheses.In the family-to-work framework, gender role ideology, family salience, perceptionsof family/home demands and core self-ealuations predicted family-to-work conflict.Furthermore, direct effects of family salience and core self-evaluations on family-toworkenhancement were found. In the work-to-family framework, work saliencepredicted both work-to-family conflict and work-to-family enhancement. In addition,core self evaluations moderated the relationship between subjective work demandsand work-to-family conflict and between subjective work demands and work-tofamilyenhancement.