The relationship between preschool children's metacognitive skills and resilience of their families and teachers
Erken çocukluk dönemindeki çocukların üstbilişsel becerileri ile ailelerinin ve öğretmenlerinin yılmazlıkları arasındaki ilişki
- Tez No: 829559
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASİBE ÖZLEN DEMİRCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 301
Özet
Bu çalışmanın amacı, erken çocukluk dönemindeki çocukların üstbilişsel becerileriyle ailelerinin ve okul öncesi öğretmenlerinin yılmazlıkları arasındaki ilişkiyi çeşitli demografik değişkenler açısından incelemektir. Bu amaçla, açıklayıcı ilişkisel araştırma deseni kullanılmıştır. Araştırmaya Ankara'da yaşayan 40 okul öncesi öğretmeni, erken çocukluk dönemindeki 208 çocuk ve aileleri katılmıştır. Veriler, aileler ve okul öncesi öğretmenleri için demografik bilgi formları, Aile Yılmazlığı Değerlendirme Ölçeği, Yetişkinler için Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği, Tren Rayı Görevi ve Okul Öncesi Çocuklar için Bağımsız Öğrenme Davranışları Ölçeği 3-5 ile toplanmıştır. Değişkenler arasındaki farklılıkları ve ilişkileri incelemek için betimsel analizler yapılmıştır. Ayrıca, çalışma değişkenleri arasındaki doğrudan ve dolaylı ilişkiler yol analiziyle araştırılmıştır. Betimsel analiz sonuçları, erken çocukluk dönemindeki çocukların üstbilişsel becerilerinin cinsiyet, ebeveynlerinin eğitim düzeyi ve ailelerin gelirine göre farklılaştığını göstermiştir. Ayrıca, ebeveynlerin cinsiyetinin, eğitim düzeyinin ve aile gelirinin aile yılmazlığını etkilediği bulunurken, öğretmenlerin eğitim düzeyinin ve gelirinin de öğretmen yılmazlığını etkilediği bulunmuştur. Ek olarak, erken çocukluk dönemindeki çocukların üstbilişsel becerileriyle ailelerinin ve öğretmenlerinin yılmazlığı arasında pozitif bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Yol analizinin sonuçları, ailelerin ve öğretmenlerin yılmazlıklarının erken çocukluk dönemindeki çocukların üstbilişsel becerilerini anlamlı ve pozitif olarak yordadığını göstererek bu bulguyu desteklemiştir. Buna ek olarak, demografik değişkenlerin erken çocukluk dönemindeki çocukların üstbilişsel becerilerini doğrudan ya da aile ve öğretmen yılmazlığının aracılığıyla önemli ölçüde etkilediği bulunmuştur. Bu çalışma, yılmaz ailelerin ve öğretmenlerinin erken çocukluk dönemindeki çocukların üstbilişsel becerilerinin gelişimini destekleyebileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to explore the relationship between the metacognitive skills of preschool children and the resilience of their families and teachers by investigating the possible effects of demographic variables. Accordingly, an explanatory correlational research design was chosen. Data were collected from 40 preschool teachers, 208 preschool children, and their families living in Ankara, Türkiye. Six instruments were used to collect the data: a demographic information form for families, and one for preschool teachers, the Family Resilience Assessment Scale, the Psychological Resilience Scale for Adults, the Train Track Task, and the Children's Independent Learning Development Checklist. Descriptive analyses were conducted to examine differences and correlations among the variables. Furthermore, path analysis was performed to investigate direct and indirect relationships among the study variables. The descriptive analyses' results indicated that preschool children's metacognitive skills differ regarding their gender, parental education level, and family income. Additionally, parents' gender, educational status, and family income influenced family resilience, while teacher educational status and income affected teacher resilience. Moreover, a positive relationship was found between the metacognitive skills of preschool children and the resilience of their families and teachers. The results of the path analysis confirmed that family and teacher resilience significantly and positively predicted preschool children's metacognitive skills. Furthermore, the demographic variables were found to significantly influence preschool children's metacognitive skills, either directly or through the mediation of family and teacher resilience. To conclude, the current study demonstrates that resilient families and teachers can strengthen and support metacognitive skill development in preschool children.