Üçüncü kişinin ifası
Performance of an obligation by a third party
  1. Tez No: 829613
  2. Yazar: GİZEM ZURNACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALUK NAMİ NOMER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 402
Özet
Kavram olarak üçüncü kişinin ifası, borçlu olmayan bir kimsenin bir borcu kendi adına ve başkasına ait borcu ifa kastıyla yerine getirmesini ifade eder. Bu çalışmada teorik temelleri ve hukuki sonuçları ile birlikte üçüncü kişinin ifası ele alınmaktadır. Çalışmanın ilk bölümünde borcu ifa edebilecek kimseler arasında üçüncü kişilerin yeri tespit edilerek üçüncü kişinin ifasının hukuki niteliği irdelenmekte ve üçüncü kişinin ifası için gerekli unsurlar açıklanmaktadır. İkinci bölümde, karşılaştırmalı hukuk göz önünde bulundurularak, üçüncü kişilere hangi hâllerde ifa yetkisi tanınacağı ve bu yetkinin bir sınırlandırmaya tabi tutulmasının gerekip gerekmediği değerlendirilmekte; bunu izleyen üçüncü bölümde üçüncü kişinin ifasının alacaklı ile borçlu arasındaki mevcut borç ilişkisi üzerinde doğurabileceği hukuki sonuçlar ele alınmaktadır. Son bölümde ise üçüncü kişinin geçerli olarak başkasına ait bir borcu ifa ettiği hâllerde bunun bir sonucu olarak üçüncü kişinin borçluya karşı yöneltebileceği rücu hakkı üzerinde durulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Performance of an obligation by a third party (namely, the third-party performance), as a legal concept, means that a person other than the debtor fulfils an obligation in her own name and with the intention of performing a specific debt belongs to another. This study deals with the third-party performance with its theoretical basis and legal consequences. The first part, after identifying the position of the third parties within the scope of the performers of an obligation, examines the legal nature of the third-party performance and explains its main elements. The second part, from a comparative law perspective, evaluates in which circumstances third parties are to be allowed to fulfil a debtor's obligation and whether the power of the third parties to perform another's debt should be subject to any restrictions; then following third part discusses the potential legal effects of the third-party performance on the existing debt relationship between the creditor and the debtor. The final part concern with the right to recourse, which a third party may have against the debtor as a result of the legally effective third-party performance.