Comparative analysis of virtual games with video games: Preferences of players worldwide
Video oyunları ile sanal oyunların karşılaştırmalı analizi: Dünya çapındaki oyuncuların tercihleri
- Tez No: 829614
- Danışmanlar: Prof. Dr. NEDA ÜÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Sanal gerçekliğin son yıllardaki ortaya çıkışı öncelikle kullanıcı arayüzlerine, görsel simülasyona ve 3D grafiklere odaklanmıştır. Ancak sanal gerçeklik alanındaki topluluk ilgisi, daha geniş bir kitleye ulaşmak amacıyla oyun endüstrisine kaymıştır. Bu tez, sanal oyunlar ile geleneksel video oyunları arasındaki farkları ve benzerlikleri incelemeyi ve kullanıcı tercihlerini ve görüşlerini belirlemeyi amaçlamaktadır. 1 Nisan - 31 Mayıs 2023 tarihleri arasında 60 gün boyunca çevrimiçi bir anket, hedeflenen katılımcı grubundan 300 kapsamlı yanıt toplamış, böylece önemli görüşleri ortaya koymuştur ve farklı ülkelerden 4 gönüllü ile 4 görüşme gerçekleştirilmiştir. Anketten elde edilen niceliksel verilerin ve görüşmelerden elde edilen nitel zenginliğin birleştirilmesiyle, bu çalışma kullanıcı algıları ve eğilimlerinin çok yönlü alanını keşfeder. Bu birleşik yaklaşım, bu farklı ancak birbiriyle bağlantılı alanlarda oyun tercihleri konusunda nüanslı bir perspektif sunar.
Özet (Çeviri)
The emergence of virtual reality in recent years has primarily focused on user interfaces, visual simulation, and 3D graphics. However, the community's interest in virtual reality has shifted towards the gaming industry in order to reach a larger audience. This thesis aims to study the differences and similarities between virtual games and traditional video games in order to determine user preferences and opinions. Over 60 days (April 1st - May 31st, 2023), an online survey gathered 300 comprehensive responses, revealing substantial insights, and 4 interviews have been conducted with 4 volunteers from different countries. Combining quantitative insights gleaned from the survey and qualitative richness drawn from the interviews, the study explores the multifaceted realm of user perceptions and inclinations. This combined approach crafts a nuanced perspective on gaming preferences within these distinct yet interconnected realms.