The impact of R&D expenditures on research performance on universities
Üniversitelerde ar-ge harcamalarının araştırma performansına etkisi
  1. Tez No: 829653
  2. Yazar: YUNUS EMRE KARAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EYÜP DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Ekonomi, İstatistik, Science and Technology, Economics, Statistics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Abdullah Gül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veri Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Ülkelerin ekonomik olarak kalkınmış olduklarını gösteren en önemli etken ürettikleri teknoloji seviyesidir. Teknoloji ise bilimsel araştırmalarla teorik olarak üretilen bilginin uygulamaya aktarılmış halidir. Bu çerçevede ekonomik kalkınma ve refah seviyesi ile bilimde gelinen nokta arasında açık bir bağlantı vardır. Ülkelerin bilime ve araştırma faaliyetlerine ayırdıkları kaynaklar her geçen yıl artmakta ve bu kaynakların etkin bir şekilde kullanımı bu ülkelerin refah seviyesinin artmasında kritik rol oynamaktadır. Bu çalışma Türkiye'de araştırma-geliştirme faaliyetlerine ayrılan mali kaynağın önemli bir bölümünü oluşturan üniversite yatırım bütçesinin üniversitelerin araştırma performansına etkisini ortaya koymaktadır. Bu tezde ortaya konan amaca ulaşabilmek için çoklu regresyon analizi kullanılmıştır. SCI, SCI-Expanded, SSCI ve AHCI endeksli dergilerde yayımlanmış öğretim elemanı başına düşen yayın sayısı ve Web of Science yayınlarının atıf sayısı araştırma performansını temsilen bağımlı değişkenler olarak kullanılmıştır. Ar-Ge'ye harcanan yatırım bütçesi oranı ise ar-ge harcamalarını temsilen bağımsız değişken olarak kullanılmıştır. Ayrıca öğretim elemanı sayısı ve YÖK 100/2000 Projesi doktora bursiyeri sayısı verileri kontrol değişkeni olarak modellerde yer almıştır. Ar-Ge harcamalarının araştırma performansını pozitif yönde etkilediği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The most significant factor showing that countries are economically developed is the level of technology they produce. Technology, on the other hand, is the application of knowledge produced theoretically through scientific research. In this context, there is a clear connection between the level of economic development and welfare and the point reached in science. The resources that countries allocate to science and research activities are increasing every year, and the effective use of these resources plays a critical role in increasing the welfare level of these countries. This study reveals the effect of the university investment budget, which constitutes an essential part of the financial resources allocated to research and development activities in Turkey, on the research performance of universities. Multiple regression analysis was used to achieve the aim outlined in this thesis. The number of publications per lecturer published in AHCI, SSCI, SCI, and SCI-Expanded indexed journals and the number of Web of Science publications citations were used as dependent variables to represent research performance. The rate of investment budget spent on R&D was used as an independent variable to represent R&D expenditures. In addition, the number of lecturers and the number of YÖK 100/2000 Project doctoral scholars were included in the models as control variables. It was concluded that R&D expenditures affect research performance positively.