Hava kargo sektöründe çalışanlar üzerinde gerçekleşen mobbingin çalışan performansına etkileri
The i̇mpact of mobbing on employee performance i̇n the air cargo i̇ndustry
- Tez No: 829657
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DERYA YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Hava Kargo Sektörü son yıllarda artan e-ticaretteki büyüme ve ülkeler arası ticaretin gelişmesiyle dikkat çeken, yoğun çalışma temposunun olduğu bir sektör haline gelmiştir. Bu yoğun çalışma düzeni içerisinde çalışanlar üzerindeki baskının onları ne şekilde etkilediği, mobbing olgusunun sektördeki varlığı ve olumsuz etkisi araştırılması gereken önemli bir husus olarak kendini göstermiştir. Mobbingin varlığı her işletme için olumsuz sonuçlar doğurmakta, çalışanların performanslarını etkin bir şekilde göstermelerine engel olmaktadır. Bu amaçla performansların mobbing ile ilişkisini anlamak, çalışanlardaki olumsuz sonuçlarını görmek amacıyla sektörde 316 kişi ile yapılan üç ölçekten oluşan (görev performansı, bağlamsal performans ve mobbing) anket çalışması yapılmıştır. Veriler, tanımlayıcı ve çıkarımsal istatistikleri içeren SPSS paket programı yardımıyla analiz edilmiştir. Çalışmada hava kargo sektöründe çalışanların görev tanımları belirlendikten sonra mobbing uygulamalarının olup olmadığı, eğer varsa bu uygulamaların çalışanların performansları üzerindeki etkilerinin neler olduğu araştırılmıştır. Literatür incelendiğinde, hava kargo personeli çalışma performansı üzerinde farklı çalışmaların yapıldığı gözlemlenmiştir. Araştırmada ulaşılan analiz sonuçlarının da hava kargo literatürü ile genel anlamda uyumlu olduğu gözlemlenmektedir. Genel anlamda hava kargo sektörü çalışanları üzerinde hız ve zaman kavramları nedeniyle bir mobbing olduğu gözlemlenmektedir. Hava kargo işletmelerinin ürün emniyeti ve güvenliği açısından personelleri üzerindeki mobbing uygulamalarının azaltılması yönünde tavsiyeler verilebilir. Bu sayede çalışanlar üzerinde daha yüksek bir performans elde edilebilir. Bu sayede çalışanlar üzerinde daha yüksek bir performans elde edilebilir. Düşük mobbing, yüksek performans etkisi ile hava kargo tarafından taşınan ürün emniyeti de artacağından, işletmeye bağlılık düzeyi de artacaktır.. Anahtar Kelimeler Hava kargo, mobbing, çalışan performansı, havacılık
Özet (Çeviri)
The air cargo industry has become a fast-paced sector, drawing attention with the rise of e-commerce and the development of international trade in recent years. In this intense work situation, how the pressure on employees affects them, the existence and negative impact of the mobbing phenomenon in the industry have emerged as important issues to study. The presence of mobbing has negative consequences for any organization and prevents employees from performing effectively. To this end, a survey consisting of three scales (task performance, contextual performance and mobbing) was conducted with 316 people in the industry in order to understand the connection between performance and mobbing and to identify the negative effects on employees. The data were analyzed using the SPSS package program, which includes descriptive and inferential statistics. After determining the job descriptions of employees in the air freight industry, the study examined whether mobbing practices occurred and what effects these practices had on the employees' performance. When reviewing the literature, it is noticeable that different studies have been carried out on the work performance of air cargo personnel. It is noted that the analytical results obtained from the research are generally compatible with the air cargo literature. In general, it can be observed that the concepts of speed and time lead to mobbing of workers in the air cargo sector. With regard to product safety and the protection of air cargo companies, recommendations can be made to reduce mobbing practices towards their staff. As a result, higher employee performance can be achieved. As a result, higher employee performance can be achieved. As the safety of the air-shipped product increases with low mobbing and high performance, commitment to the company also increases. Keywords Air cargo, mobbing, employee performance, aviation