Dil öğrenenlerin özerkliğinin ve esenlik düzeyinin arttırılması: Öğrenme danışmanlığına uyarlanmış bir programın Türk bağlamındaki etkilerinin önerilen bir modelin merceğinden incelenmesi
Flourishing autonomous and well-becoming language learners: Exploring the impacts of a learning advisory-adapted program through the lens of a proposed model in Turkish context
- Tez No: 829716
- Danışmanlar: PROF. DR. BELGİN ELMAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: TED Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu çalışma, dil edinimi ve öz düzenleme becerilerini geliştirmeyi ve aynı zamanda iyi olma hissini teşvik etmeyi amaçlayan, müfredatla entegre öğrenme danışmanlığı odaklı bir programa katılan öğrencilerin deneyimlerini ve bakış açılarını incelemektedir. Öğrenme Danışmanlığı Programı (LAP) Kulüp Konuşma Sınıfları olarak adlandırılan program, grup danışmanlığı uygulamalarını teşvik etmek için öz kararlılık teorisi (SDT), PERMA (esenliğin beş temel direği) ve kasıtlı yansıtmacı diyaloğu (IRD) içeren Kelebek Modeli olarak bilinen çok boyutlu olarak uyarlanmış bir modele dayanmaktadır. İçerik, gelecek için donanımlı (EFF) çerçeve ve standartlarında belirtilen aşamalara uygun olarak verilmiştir. Bu program AYBÜ YDYO'nun LAP birimi için hazırlanmıştır. Bu araştırmaya iki temel araştırma sorusu rehberlik etmektedir. İlk olarak, öğrencilerin Kelebek Modeli'nin altı temel bileşeninin program tarafından uygulanmasına ilişkin deneyim ve algıları araştırılmaktadır. Oturum sonu anketlerinden ve program sonrası görüşmelerden elde edilen veriler, bu bileşenlerle ilgili temaları belirlemek için analiz edilmiş ve bulgular Temel Psikolojik İhtiyaçlar Teorisi (BPNT) çerçevesinde yorumlanmıştır. İkinci olarak, çalışma, PERMA modelinin beş temel unsuruyla ilişkili olarak programın esenliklerine katkısına ilişkin öğrencilerin deneyimlerini araştırmaktadır. Bu araştırma sorusu için veriler PERMA Metre anketi kullanılarak ve odak grup toplantıları uygulanarak toplanmış ve PERMA modelinin beş temel unsuru ile ilgili temalar belirlenerek yorumlanmıştır. Çalışma, 7 haftalık bir akademik dönem boyunca LAP Kulübü Konuşma Sınıflarındaki haftalık ortalama 104 katılımcıyı kapsamaktadır. Veri toplama, program boyunca öğrencilerin algılarının, motivasyonlarının ve iyi olma hallerinin araştırılmasını sağlamıştır. Analiz, Kelebek Modelinin her bir bileşeninin etkisine ve öğrencilerin esenliği ile ilişkisine odaklanmaktadır. Genel olarak bu çalışma, LAP Kulübü katılımcılarının deneyimleri hakkında değerli bilgiler sağlamayı ve kurum içinde benzer programların daha geniş ve sürdürülebilir bir şekilde uygulanması için bir temel oluşturmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the experiences and perspectives of students participating in a curriculum-integrated, advising-oriented program that aims to enhance language acquisition and self-regulation skills while promoting a sense of well-being. A program called the Learning Advisory Program (LAP) Club Speaking Classes was devised, based on a multidimensional adapted model known as The Butterfly Model, which incorporated self-determination theory (SDT), PERMA (the five pillars of well-being), and intentional reflective dialogue (IRD) to foster group advising practices. The content was given in accordance with the phases outlined in the equipped-for-future (EFF) framework and standards. This program was created for the LAP unit of AYBU SFL. This research is guided by two primary research questions. Firstly, it investigates the learners' experiences and perceptions of the program's implementation of the six core components of the Butterfly Model. Data from session-end surveys and post-program interviews were analyzed to identify themes related to these components, and the findings were interpreted within the framework of Basic Psychological Needs Theory. Secondly, the study explores learners' experiences regarding the program's contribution to their well-being in relation to the five core elements of the PERMA model. Data for this research question were collected using the PERMA meter questionnaire, and themes related to the five core elements of the PERMA model were identified and interpreted. The study involved an average of 104 students in the LAP Club Speaking Classes over a 7-week academic period. Data collection enabled an exploration of learners' perceptions, motivations, and well-being throughout the program. The analysis focuses on the impact of each component of the Butterfly Model and its relationship to learners' well-being. Overall, this study aims to provide valuable insights into the experiences of LAP Club participants and establish a foundation for the wider and sustainable implementation of similar programs within the institution.