The impact of group autonomy on learners' speaking skill in English: A task - based social constructivist perspective
Grup özerkliğinin İngilizce öğrenenlerin konuşma becerisine etkisi: Görev temelli sosyal oluşturmacı bir bakış açısı
  1. Tez No: 421445
  2. Yazar: ALİŞEN DEMİRTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSKENDER HAKKI SARIGÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 214
Özet
İngilizcenin yabancı dil olarak öğretildiği ülkelerde öğrencilerin İngilizce konuşma becerisini geliştirmek maksadıyla yapılan ders içi faaliyetlerden edinilen bilgi ve becerilerin ders sonrasında pekiştirilmesi ve kullanılması için çalışma yapma imkanı verecek ortam sınırlıdır. Diğer taraftan öğrencilerin öğrenme sorumluluğunun kendilerine ait olduğu gerçeği benimsememe durumu da söz konusu olduğu vakit İngilizce öğrenme çalışmaları sonuçsuz kalmaktadır. Bu durum öğretmenin öğrencilere sınıfta mümkün olduğu kadar hedef dilde doğal konuşma ortamı yaratacak görevler vermesi kadar öğrencinin de ders dışında öğrenmenin devam etmesi için çaba göstermesini sağlayacak bir anlayışı kazandırmasını gerektirmektedir. İngilizce öğretmenlerinin, öğrencilerini bir yabancı dilin nasıl öğrenileceği konusunda eğitme yoluyla öğrencilerindeki öğrenme özerkliğini geliştirerek, ve öğrenciler için anlam ifade eden, güncel yaşamları ile ilgili ve ortak çalışma yapabilecekleri görevler vererek bu süreci kolaylaştıracağı düşünülmektedir. Burada, öğrencilere anlamlı gelen görevlerin öğrencinin daha önceki bilgisi ile yeni öğrenilen arasında bir köprü oluşturması yani yapılandırmacı bir görev üstlenmesi ve diğer öğrencilerle birlikte hareket etme gerekliliğini oluşturması önemlidir. Grupla çalışan öğrenciler kendi öğrenmeleri ile birlikte gruptakilerin de öğrenmelerinin sorumluluğunu, yani grup öğrenme özerkliğini kazandıracak bu yapılandırmacı görevleri kolaylıkla yürütebilir. Sadece sınıfta değil sınıf dışında da grupla öğrenme sorumluluğunu üstlenen öğrenciler kendi değerlendirmelerinin yanı sıra gruptaki diğer öğrencilerin de değerlendirmesini yapabilirler. Hedef dilde iletişim kurmak için fırsat yaratma isteği olan bu öğrenme özerkliğine sahip grup üyelerinin konuşma becerilerini geliştirme ihtimalleri de yüksektir. Araştırmacı, öntest-sontest deneysel desende karma yöntemli bir yapıdaki bu çalışma ile, özerk öğrenme, yapılandırmacı ve görev temelli yaklaşımlardan oluşan bir bağlamda grup özerkliğinin yabancı dil öğrenenlerin konuşma becerilerine etkisi olup olmadığını belirlemek için kullanılan yöntemleri içeren bir yaklaşımı sorgulamayı amaçlamıştır. Türkiye'de bir devlet üniversitesinden katılımcılara uygulanan bir anket ve testlerden elde edilen nicel veriler ile geriye dönük grup tartışması ve öğrenme günlüklerinden elde edilen nitel veriler bu varsayımların hayata geçirilip geçirilemeyeceğini belirlemek için değerlendirilmiştir. Araştırmada elde edilen veriler; özerk öğrenme, güncel ve interaktif görevler ve grupla çalışma prensiplerinin, başarılı uygulanması halinde, yabancı dil öğrenenlerin konuşma becerilerini geliştirmede etkili olacağını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In countries where English is taught as a foreign language, the setting to use and reinforce the knowledge and the skill obtained via in-class activities during English hours at school is limited in order to enhance speaking skill in the target language. Moreover, the aim of learning English becomes doomed to failure in the event that learners do not feel responsible of their own learning. This necessitates language teacher to assign learners some tasks that create maximum opportunities to use the target language in class, and to improve learner autonomy for their individual efforts to keep on learning the foreign language out of the classroom. It is considered that foreign language teachers are able to facilitate this process through enhancing learner autonomy as well as learners' speaking skills with the help of learner training on how to learn a foreign language and of the authentic tasks that learners can perform in group work format. Here, tasks that are meaningful to learners are supposed to serve as a tool for interaction and as a bridge between the prior knowledge of learners and the new one, which means constructive tasks. Groups of learners can easily work on these constructivist tasks that would lead them to take the responsibility of their own learning as well as of the group learning, that is, group autonomy. In addition to these opportunities, teachers may lead the learners to become able to make the most of these opportunities efficiently through learner training. Then, the second half of the cake comes by groups of learners who have the responsibility of their learning to keep on learning out of the classrooms as well as of their own assessment and the learners' in the group. Members of these autonomous groups that are willing to create more opportunities to interact with each other are more likely to improve their speaking skill in the target language. The author in this study aimed to investigate an approach in which ways are used to clarify whether there was an impact of group autonomy on learners' speaking skills in a theoretical frame based on a combination of autonomous learning, task based approach, and social constructivism through a mixed-method pattern in a pretest, post-test experimental design. The quantitative data obtained from a questionnaire and tests and the qualitative data from the retrospective group discussion and learning logs of 335 participants in a state university in Turkey served to clarify whether the assumptions in the study were able to find a chance to survive. Findings through the research indicated that the successful implementation of autonomous learning principles, authentic and interactive task, and group work turns out to be very effective in enhancing foreign language learners' speaking skills.