Teaching Arabic literature using task-based language teaching approach / تدريس الأدب العربيّ باستخدام منهج تدريس اللّغة القائم على المهام
Görev odaklı dil öğretimi ile Arap edebiyatı öğretimi
- Tez No: 829755
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET HAKKI SUÇİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eğitim ve Öğretim, Eastern Linguistics and Literature, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Arapça
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Arap dilini öğrenme ve öğretmeye yönelik artan taleple birlikte, Arap dilini öğretme sürecine ayak uydurmak için güncel öğretim yaklaşımlarından biri olan Görev Odaklı Dil Öğretimi Yaklaşımı (TBLT) ile ilgili bir dizi çalışmanın değerlendirilmesi ihtiyaç haline gelmiştir. TBLT aracılığıyla Arapça öğretimini ele alan yada Arap edebiyatını ve eğitim sürecindeki önemini tartışan oldukça az sayıda bazı çalışmalar olsa da söz konusu yöntemi Arap edebiyatıyla birleştiren çalışmalar yok denecek kadar azdır. Bu araştırma, Görev Odaklı Dil Öğretimi Yaklaşımı ile Arap edebiyatını bir araya getirerek bu boşluğu doldurma çabasından ibarettir. Çalışmada öncelikle Görev Odaklı Öğretim Yaklaşımı'nın teorik çerçevesi sunulmuş; görevlerin tanımı, türleri, ilkeleri, bileşenleri ve aşamaları ayrıntılı bir şekilde açıklanmıştır. Ayrıca genel anlamıyla edebiyat ve özel anlamıyla da Arap edebiyatı tanımlanmış, Arap edebiyatı öğretiminin kuramsal çerçevesi ana hatlarıyla çizilmiştir. Bu çerçevenin TBLT Yaklaşımı bağlamında sınıfta uygulanması amacıyla eğitim sürecinde öğretmenlere, uygulayıcılara yardımcı olacak ders modelleri oluşturulmuştur. Söz konusu modellerin, öğrencilerin sadece dil becerilerini geliştirmekle kalmayacağı, aynı zamanda onları daha yüksek düşünme, algılama ve eğitim sürecinden zevk alma seviyelerine yükselteceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
With the increasing demand for learning and teaching the Arabic language, it has become necessary to evaluate a number of studies on the Task-Based Language Teaching Approach (TBLT), one of the current teaching approaches, in order to keep pace with the process of teaching the Arabic language. Although there are quite a few studies that deal with teaching Arabic through TBLT or discuss Arabic literature and its importance in the educational process, there are almost no studies that combine this approach with Arabic literature. This study is an attempt to fill this gap by combining the Task-Based Language Teaching Approach with Arabic literature. In the study, firstly, the theoretical framework of the Task-Based Teaching Approach is presented and the definition, types, principles, components and stages of the tasks are explained in detail. In addition, literature in general and Arabic literature in particular are defined and the theoretical framework of Arabic literature teaching is outlined. In order to implement this framework in the classroom in the context of the TBLT Approach, lesson models have been created to help teachers and practitioners in the education process. It is thought that these models will not only improve students' language skills, but also raise them to higher levels of thinking, perception and enjoyment of the educational process.