استخدام إستراتيجية التعلم الذاتي الجماعي لتنمية مهارات التحدث لدى دارسي اللغة العربية الناطقين بغيرها(المستوى المتوسط الأول نموذجا)
Anadili Arapça olmayan öğrencilerin konuşma becerilerini geliştirmek amacıyla grup içi bireysel öğrenme yönteminin kullanılması (Orta seviyede örneği) / Using the cooperative autonomy strategy for developing speaking skill for learners forArabic language as non-native speakers for intermediate level
- Tez No: 728355
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ INAIATILLA AZIMOV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eğitim ve Öğretim, Eastern Linguistics and Literature, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Arapça
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arap Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 277
Özet
Arapça'nın yabancı dil olarak öğretildiği ülkelerde öğrencinin okulda, üniversitede veya internet yoluyla Arapça öğrendiği saatlerde sınıf içi aktiviteler aracılığıyla edindiği bilgi ve becerilerin kullanımı ve pekiştirilmesi için hazırlık süreci, hedef dilde konuşma becerisini güçlendirmesi için kısıtlıdır. Elbette öğrencinin, kendi öğreniminden sorumluluk duymaması halinde Arapça öğrenimi başarısızlığa mahkumdur. Bu durumda dil öğretmeninin, hedef dili sınıfta kullanmaları için azami ölçüde fırsatlar yaratarak, öğrencilere bazı görevler vererek öğrencileri bağımsızlıklarına alıştırması ve sınıf dışında da yabancı dil öğrenimine devam etmeleri için bireysel çabalarıyla bağımsızlıklarını geliştirmesi gerekmektedir. Yabancı dil öğretmenlerinin, öğrencinin bağımsızlığını güçlendirirken bu süreci kolaylaştırmaya yetkin olduğu varsayılmaktadır. Bunun yanısıra öğrenci yabancı dil öğrenme konusunda belli bir eğitimden geçerek ancak konuşma becerisini geliştirmektedir. Bireysel olmanın yanı sıra ekip çalışması şeklinde yapabilecekleri asıl görevler, önce alım ve dönütün gerçekleştiği üretim becerisi olarak konuşmanın niteliğini gözetmektir. Görevin, öğrencilere göre etkileşim aracı ve önceki bilgileri ile yeni bilgiler arasında bir köprü olması beklenmektedir. Yani, görevin yapıcı ve gerçekçi olması gerekmektedir. Öğrenci grupları, kendilerine özel ve aynı şekilde bağımsız kolektif öğrenme sorumluluğunu üstlenmeye sevk eden yapıcı görevler üzerinde kolayca çalışabilirler. Bu fırsatların yanı sıra öğretmenler, öğrencileri eğiterek bu olanaklardan en yüksek faydayı sağlamaları için yetkin olmalıdırlar. İşbu çalışmamızın bir diğer yönü ise, eğitim aldıkları sınıfların dışında eğitimlerine devam etmeleri için sorumluluk alan öğrenci grupları ve kendi kendine öğrenenleri ve gruptaki akranlarını değerlendirme yöntemlerini incelemektedir. Birbirleriyle daha fazla etkileşim fırsatı yaratma hazırlığında olan bu bağımsız grup üyelerinin, hedef dilde konuşma becerilerini geliştirmesi daha olasıdır. Bu çalışmamızda, orta seviye (B1) deki öğrencilerin konuşma becerilerini geliştirmesi için ekip çalışmasına ihtiyaç duyan ve aynı zamanda kendi kendine öğrenme stratejisinin kullanıldığı bir yöntem hazırlamayı amaçlamaktadır ve bune bir öneri sunmaktadır. Teorik çerçeve, önerilen stratejinin deneysel tasarımı yoluyla kendi kendine öğrenim, görev temelli yaklaşım ve sosyal inşacılığın bir kombinasyonuna dayanmaktadır. Türkiye'deki bir üniversitedeki 31 katılımcının grup tartışması ve öğrenme kayıtları yoluyla anket, yapılan testler ve nitel verilerden elde edilen nicel veriler, çalışmadaki varsayımların hayatta kalma şansı olup olmadığını göstermiştir. Çalışmanın ve uygulamanın sonuçları, kendi kendine öğrenme, gerçek ve etkileşimli dil görevleri ve ekip çalışmasının başarılı bir şekilde uygulanması Arapça'yı yabancı dil olarak öğrenenlerin konuşma becerilerini güçlendirmede oldukça etkili olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In countries where Arabic is taught as a foreign language, preparation for using and consolidating the knowledge and skill that the learner acquires through in-class activities during Arabic learning hours at school, university or online is limited in order to enhance speaking skill in the target language. Certainly, the goal of learning Arabic is doomed to failure if the learners do not feel responsible for their own learning. This entails the language teacher training learners on their independence by assigning them some tasks that create maximum opportunities for using the target language in class, and improving their independence with their individual efforts to continue learning foreign language outside classroom. It is assumed that foreign language teachers are able to facilitate this process while enhancing the student's independence, in addition to developing speaking skills by training the student on how to learn a foreign language and the real tasks that they can perform in the form of teamwork (taking into account the nature of speaking as a production skill preceded by reception. Here the meaningful tasks are supposed for the learners to serve as a tool for interaction and a bridge between their prior knowledge with the new knowledge; This means that the tasks must be constructive and realistic. Groups of learners can easily work on these constructivist tasks that will lead them taking the responsibility for their own learning, as well as for group independent learning. In addition to these opportunities, teachers may guide learners to be able making the most of these opportunities efficiently through their training. Then, the other side of this study comes through groups of learners who take responsibility for their own learning to continue learning outside the classroom as well as self- and peer-assessment methods in the group; Members of these independent groups - who are willing to create more opportunities to interact with each other - are more likely to improve their speaking skills in the target language. In this study, the researcher aims to prepare an approach through which a self-learning strategy is used, which requires teamwork to develop the speaking skills of students at the first intermediate level. In a theoretical framework that relies on a combination of self-learning, task-based approach, and social constructivism through an experimental design of the proposed strategy. Quantitative data obtained from questionnaire, tests, qualitative data from group discussion and learning records from 31 participants at a university in Turkey demonstrated whether the assumptions in the study were able to create a chance of survival. The results of the study and the application indicated that the successful implementation of the principles of self-learning, real and interactive language tasks, and teamwork is very effective in enhancing the speaking skills of learners of Arabic as a foreign language.