19.yüzyıl halk şiirinin değerler eğitimi bağlamında incelenmesi
Examination of folk poetry of the 19th century in the context of values education
  1. Tez No: 829809
  2. Yazar: SELİN OSMANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN AKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu araştırmanın amacı, 19.yüzyıl halk şiirini değerler eğitimi bağlamında incelemektir. Verilerin analizinde nitel araştırma yöntemlerinden olan içerik analizi kullanılmıştır. Veri toplama yöntemi olarak doküman analizi kullanılmıştır. Araştırmada MEB tarafından belirlenen“adalet, dostluk, doğruluk/dürüstlük, öz denetim, sabır, saygı, sevgi, sorumluluk, vatanseverlik, yardımseverlik”değerleri tanımlanmıştır. Daha sonra 19.yüzyılın önemli şairlerinden Erzurumlu Emrah, Dertli, Ruhsatî ve Seyrânî'nin şiirleri bu değerlere yer vermesi bakımından incelenip yorumlanmıştır. Araştırmanın sonucunda Erzurumlu Emrah, Dertli, Ruhsatî ve Seyrânî'nin şiirlerinin değerler eğitimine fayda sağlayabilecek nitelikte olduğu saptanmıştır. Türkçe Dersi Öğretim Programı'nda yer alan kök değerler bakımından zengin bir içeriğe sahip olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine 19th century folk poetry in the context of values education. Content analysis, one of the qualitative research methods, was used to analyze the data. Document analysis was used as the data collection method. In the research, the values of“justice, friendship, truth/honesty, self-control, patience, respect, love, responsibility, patriotism, helpfulness”determined by the Ministry of Education were defined. Later, the poems of Erzurumlu Emrah, Dertli, Ruhsatî and Seyrânî, some of the important poets of the 19th century, were examined and interpreted in terms of including these values. As a result of the research, it was determined that the poems of Erzurumlu Emrah, Dertli, Ruhsatî and Seyrânî could benefit values education. It has been determined that it has a rich content in terms of root values included in the Turkish Language Curriculum.