Multi-component models for seed and essential oil extractions
Uçucu ve tohum yağlarının çok bileşenli modellenmesi
- Tez No: 82986
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖNER HORTAÇSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
ÖZET Bu çalışmada daha önce tek maddeli özler için önerilmiş ve kullanılmış olan küçülen çekirdek ve yüzey tutma/saçılma/çözülme olarak bilinen iki özütleme modeli çok bileşenli karışımların özütlenmelerini tanımlayacak şekilde genişletilmiştir. Genişletilmiş modellerin elde edilme aşamaları tezde gösterilmiştir. Çalışmada küçülen çekirdek modeli altı farklı yağ asidi içeren domates çekirdek yağının özütlenmesinde, yağ asitlerinin iki kümeye ayrılması ile uygulanmıştır. Yüzey tutma/saçılma/çözülme modeli ise gözenekli bir kürede limon kabuk yağım oluşturan temel bileşenlerin özütlenmelerinin benzetimi amacıyla kullanılmıştır. Yapılan benzetimler kabul edilen bir deneysel düzeneğin özütleme kabı uzunluğu, L, çözücü hızı, v, ve parçacık yarıçapı, R, değerleri civarında ve domates çekirdek yağı için 45 °C/175 bar ve limon kabuk yağı için de 32 °C/130 bar şartlarında yapılmıştır. Benzetim sonuçlan, bazı işlem şartlarında madde seçiciliği yüksek özütlemeler elde edilebileceğini göstermiştir. Bu sonuçlar saf madde eldesinde önemli tasarruflara işaret eden umut verici belirlemelerdir. Tez çalışmasının sonucu olarak da çekirdek (tohum) yağları özütlemeleri için seçilecek uygun bazı işletme şartlarında madde temelinde seçilmiş özütlemelerin elde edilebileceği gösterilmiştir. Böylece özütlemeden oldukça saf maddelerin eldesi istendiğinde, özütleme sonrası gerekli olabilecek ayınm giderlerini çok azaltıcı olanaklar belirmektedir. Kullanım alanları genişletilen modellerin kullanılması ile uygun şartların belirlenmesi olanağı doğmuştur. Sonuçlar bazı hallerde karışımların neredeyse saf maddeler halinde elde edilebileceğini gösterdiği gibi, bazı hallerde de ikinci bir çözücü kullanımının veya basamaklı basınç yükseltme yöntemleri ile limon kabuk yağının bileşenlerinin de ayrılabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In this study the two main kinds of available supercritical extraction models, i.e. shrinking-core and desorption/difrusion/dissolution models, originally suggested for pseudo-single component extraction are extended to the extraction of multi-component mixtures. The derivations for these extensions are given. The shrinking-core model is applied to the extraction of tomato seed oil fatty acids, and is considered as a two pseudo component model for the sake of the model simulations. Extraction of lemon peel oil was chosen to test the applicability of the multi-component desorption/diffiision/dissolution model in a porous sphere. The simulations were accomplished within a range of the physical characteristics of the simulated experimental setup. The simulations were performed at 45 °C and 175 bar for the tomato seed oil and 32 °C and 130 bar for the lemon peel oil. Some promising results were obtained from the simulations, which showed evidence to markedly lower separation costs for some extracts obtained. As the result of this thesis an argument could be made as follows: With correctly chosen operation conditions and vessel characteristics a selective extraction procedure can be carried out for seed oils in a supercritical extraction system. With the aid of a selective extraction, economical and technical advantages could be obtained during the separation of the extracted oil into its components. Various recommendations were made for the improvement of the separation conditions using the models suggested. The results showed that almost perfect separations could be obtained from seeds at properly chosen extraction conditions, and the introduction of a second solvent, or a gradual pressure increase will also enable almost perfect separations in lemon peel oil extraction.