Fen bilimleri derslerinde uygulanan robotik & kodlama destekli stem etkinliklerinin ilkokul öğrencilerinin fen eğitimi motivasyonlarına ve robotik tutumlarına etkisi
The effect of robotic & coding supported stem activities applied in science lessons on science education motivations and robotic attitudes of primary school students
  1. Tez No: 829853
  2. Yazar: ÖZLEM BOSTANCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ SAMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilkokul 3. sınıf öğrencilerine fen bilimleri derslerinde STEM ve robotik kodlama etkinlikleri ile verilen eğitimin, öğrencilerin dersteki motivasyon ve tutumu üzerindeki etkisini incelemektir. Eğitim MEB müfredatına uygun olarak tasarlanmıştır. Hazırlanan bu eğitim 3. sınıf fen bilimleri dersinde kuvvet ve hareket konusu ile eş zamanlı olarak yürütülmüştür. Eğitim içeriğinde kuvvet ve hareket konusuyla ilişkilendirilmiş STEM ve robotik kodlama etkinlikleri yer almaktadır. Müfredat, konu uzmanları ve sınıf öğretmenleri ile iş birliği içinde dikkatlice tasarlanmış ve uygulanmış, kuvvet ve harekete odaklanan STEM ve robotik programlama etkinliklerinden oluşmaktadır. Eğitim, uygulanacak sınıf düzeyinde 6 hafta sürmüştür. Eğitim haftada 1 ders şeklinde tasarlanmıştır. Çalışma, özellikle nicel araştırma bağlamında çok katılımcı kesitsel bir yapı kullanarak, tek grup ön test ve tek grup son test tasarımı ile yarı deneysel bir model izlemektedir. Araştırmacılar katılımcıları uygun örnekleme yöntemleri kullanarak seçilmiştir. Yapılan araştırma, İstanbul şehrinde Çekmeköy ilçesinde mevcut olan bir ilkokulda planlanmış ve 2021-2022 eğitim öğretim yılında gerçekleşmiştir. Araştırmaya 3. sınıfta eğitim gören 8-9 yaş grubu öğrenciler katılmıştır. Araştırma MEB müfredatı ile uyumlu ve eş zamanlı olarak planlanmıştır. Araştırma için planlanan eğitime 3. sınıf öğrencilerinden toplam 51 kişi katılmıştır. Eğitim sürecindeki tüm uygulamaların neticesinde, öğrencilerin fen bilimleri dersine olan motivasyonları ve robotik etkinliklere yönelik tutumları eğitim öncesi ve sonrası değerlendirmeler sonucunda pozitif şekilde artış olmuştur. Bahsi geçen bu artış fen eğitiminde motivasyon sağlayan istatistiksel bulgularda anlamlı bir sonuç bulunmamıştır. Uygulamada robotik etkinlikleri tutum ölçeği için de sayısal şekilde anlamlı bir neticeye ulaşılamamıştır. Edinilen sonuçlar dahilinde araştırma, çalışma yapılan alanda yapılacak olan yeni araştırmaların üretilmesi konusunda yardımcı olabilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the effect of education given to 3rd grade primary school students with STEM and robotic coding activities in science classes on the students' motivation and attitude in the course.The training is designed in accordance with the MEB curriculum. This training was carried out simultaneously with“force and motion”topics in 3rd grade science. The training content includes STEM and robotics coding activities related to force and motion topic. The curriculum consists of STEM and robotics programming activities focused on force and movement, carefully designed and implemented in collaboration with subject matter experts and classroom teachers. The training lasted 6 weeks at the grade level to be applied. The training is designed as 1 lesson per week. The structure of the research is cross-sectional and it is a research with more than one subject. The study follows a quasi-experimental model with a single-group pre-test and single-group post-test design, using a multi-participant cross-sectional structure, especially in the context of quantitative research. Researchers selected participants using convenient sampling methods. The research was planned in a primary school in the Çekmeköy district of Istanbul and took place in the 2021-2022 academic year. Students aged 8-9, studying in the 3rd grade, participated in the research. The research was planned in accordance with the MEB curriculum and simultaneously. A total of 51 3rd grade students participated in the training planned for the research. As a result of all the applications implemented during the education process, students' motivation towards the science course and their attitudes towards robotic activities have increased positively as a per of pre- and post-training evaluation results. However this increase is not evaluated as significant per statistical findings that providing motivation in science education. In practice, also no numerically significant results could be reached for the robotic activities attitude scale. Within the scope of the results obtained, the research can help in the production of new research related to the field of study.