Origami temelli geometri öğretiminin ortaokul 7.sınıf geometrik kavramlar konusunda öğrenci başarısına ve kalıcılığa etkisi
The effect of origami-based geometry teaching on studentsuccess and permanence in secondary school 7th grade geometric concepts
- Tez No: 829868
- Danışmanlar: PROF. DR. CENK KEŞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Çalışmamızın amacı 7 .sınıf geometrik kavramlar konusunda origami etkinlikleriyle işlenen derslerin öğrenci başarısına ve kalıcılığa etkisinin incelenmesidir. Alanyazından geometrik kavramlar konusunda origami etkinliklerinin kalıcılığa etkisi noktasında bir boşluk görülmektedir. Çalışmamız sonucunda bu boşluğa bir katkı sağlamanın yanında matematik dersi içerisinde yer alan geometrik kavramlar konusunun öğrenci zihninde görselleştirilmesindeki sıkıntıların origami etkinlikleri yardımıyla giderilebilmesi amaçlanmıştır. Bu araştırmada nicel araştırma modeli, kontrollü ön test son test yarı deneysel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Kullanılan desen türü denek sayısına göre çok denekli desen, değişken sayısına göre tek faktörlü desen ve deneme koşullarına göre ise denekler arası desendir. Çalışmamız Şanlıurfa Eyyübiye ilçesine bağlı bir devlet okulunda 7.sınıflardan 19'ar öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Öğrenciler denkliği test edilmiş iki sınıftan rastgele olacak şekilde deney ve kontrol grubuna atanmıştır. Deney grubuna origami etkinlikleri, kontrol grubunda ise MEB'in kaynak kitabı referans alınarak işlenmiştir. Eğitim süreci sonunda Van Hiele Geometri Anlama Testinin öğrencilerin seviyesine göre düzenlenmiş hali öğrencilere başarı testi olarak uygulanmıştır. Toplanan veriler SPSS26 programı ile analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda deney grubu öğrencilerinin başarılarında artış olduğu etkinliklerin kalıcılığa etkisinin olumlu olduğu gözlenmiştir. Kalıcılık test puanları incelendiğinde deney ve kontrol grubu arasında anlamlı bir fark görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to examine the effect of lessons taught with geometric concepts related to 7th grade origami activities on student success and retention. From the literature, it is seen that the effects of the permanence of origami activities on geometric concepts are combined. As a result, our study not only contributes to this gap, but also enables origami operations to eliminate the problems in visualizing the subject of geometric concepts in the mathematics course in the student's mind. In this research, a good research model and a controlled pre-test post-test semi-comprehensive research method were used. The type of design used is multi-subject design according to trial error, single design according to variable variability, and factorial between-trial design according to trial conditions. Our study was carried out with 19 students from the 7th grade at a public school in Şanlıurfa Eyyübiye district. The students' equivalence was tested and the experimental and control classes were randomly assigned to the two classes. Group origami activities and control groups are listed with reference to the Ministry of Education's source book. At the end of the training process, the comprehensive version of the Van Hiele Geometry Comprehension Test was applied as an achievement test. The collected data were analyzed with the SPSS26 program. As a result of the research, it was observed that there was an increase in the success of the experimental group and the effect of the permanence of the activities was positive. There was no significant difference in retention test scores between the experimental and control groups.