İş ve teknik eğitimi dersinde origamiden yararlanma
usage of origami in work and technical education lessons
  1. Tez No: 92095
  2. Yazar: BETÜL ATAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DİNÇER ÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZU İŞ VE TEKNİK EĞİTİM DERSLERİNDE ORİGAMİDEN YARARLANMA Betül Atay Resim-İş Eğitimi Anasanat Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Ekim, 1999 Danışman: Yard. Doç. Dinçer Özen“iş ve Teknik Eğitimi Derslerinde Origamiden Yararlanma”adlı Yüksek Lisans tezinde, kâğıt nedir, kâğıdın imalatı, sanat açısından nerelerde kullanıldığı, sınıfiçi çalışmalarda öğrencilerin kâğıt, karton ve mukavva işlerinde iki boyutlu çalışmaları, üç boyutlu çalışma haline getirerek dengeyi çözmelerinde origamiden nasıl yararlanacakları araştırılmıştır. Giriş bölümünde ilköğretim Okulları iş ve Teknik Eğitimi dersinin önemi, amaçlan, genel ve özel amaçları, dersin gelişimi doğrultusunda hangi ünitelerde origamiden yararlanılacağı, öğrencilere origami ile neler kazandırılacağı, iş ve teknik eğitim derslerinde origaminin kaçıncı sınıf öğrencilere gösterileceği ve üç boyutlu çalışmaların kapsamı konuları açıklanmış, tarama modeli uygulanmıştır. Bölüm ikide ise origami, origaminin tarihçesi, eğitimdeki önemi, kâğıt ve çeşitleri, temel tasarım öğeleri; ilköğretim okulları iş ve Teknik Eğitim derslerinde kâğıt, karton, mukavva işleri ve bu ünitede origamiden yararlanarak öğrencilerin hem eğlenerek hem de öğrenerek denge sorunlarını çözmeleri ile yaptıkları çalışmalar, bilgiler ve örnek origamiler aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT In this use thesis entitled“Usage of origami in work and Technical Education Lessons”, the meaning of paper, the production of the paper, the usage of the paper in art and how students benefit from origami for solving balance with the change of two dimensional studies to the three dimensional studies in cardboard and pesteboard works were investigated. In the introduction part, the importance of Work and Technical Education (Trainius) Lessons in Primary Schools and its private and general goals were emphasized. Furthermore, in which units the origami will be utilized, the benefits of origami for the students, in which classes the origami will be taught and the content of the three dimensional studies were explained. Scanning method were applied. The second part the history of origami, its importance in education, paper and contains origami, the sorts of paper, the basic design components; paper, cardboard and pasteboard processses in primary schools and getting solutions to the balance problems with training and enjoying thru origami; and products, information and sample origamies. j