Dijital çevrimiçi uygulamalarda kullanıcı motivasyonları: Tandem örneği
User motivations in digital online applications: Tandem example
- Tez No: 829867
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERHAN KOYUNCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Medya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
İnternet teknolojisinin gelişmesi ile birlikte hayatımızda pek çok şey değişmiştir. Özellikle yeni medya teknolojilerinin getirdiği avantajlarla birlikte topluluk kavramı değişime uğramıştır ve sanal topluluklar ortaya çıkmıştır. Sanal topluluklar getirdiği pek çok avantajlarla birlikte yeni bir iletişim ortamını da karşımıza çıkarmıştır. Bu yüksek lisans tezinin temel amacı Yeni Medya teknolojileri ile birlikte hayatımıza giren Tandem mobil uygulaması kullanıcılarının bu uygulamayı hangi motivasyonlarla kullandığının geçmişteki araştırmalar ışığında ortaya koymaktır. Örneklem Tandem uygulaması Türkçe sohbet odalarıdır. Örnek olarak bu uygulamanın seçilmesinin nedeni yeni medyanın getirdiği avantajları yoğun bir şekilde kullandığının ön kabulü, kendi içinde küçük kamusal alanlar oluşturması ve kullanıcılarının uygulamayı kullanma motivasyonlarının farklılık göstermesidir. Araştırma Netnografik yöntem ile yapılmıştır. Bu uygulamayı kullanan kullanıcıların oluşturdukları profillerden veriler elde edilmiş ve bu veriler analiz edilmiştir. Aynı zamanda araştırmacı konuşma gruplarına girerek yapmış olduğu gözlemleri de bu tezde aktarmıştır. Yapılan çalışma sonucu 4 adet motivasyonun Tandem uygulaması için uygun olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
With the development of internet technology, many things have changed in our lives. Especially with the advantages brought by new media technologies, the concept of community has changed and virtual communities have emerged. Virtual communities have introduced a new communication environment with many advantages. The main purpose of this master's thesis is to reveal the motivations of users of the Tandem mobile application, which has entered our lives with New Media technologies, in the light of past research. Sample Tandem application is Turkish chat rooms. The reason why this application was chosen as an example is the assumption that it intensively uses the advantages of new media, it creates small public spaces within itself, and the motivations of its users to use the application vary. The research was conducted using the Netnographic method. Data was obtained from the profiles created by users using this application and these data were analyzed. At the same time, the researcher also shared the observations he made by entering the conversation groups in this thesis. As a result of the study, it was found that 4 motivations were suitable for Tandem application.