Isıl işlem görmüş döner eğe sistemlerinin döngüsel yorgunluk direncine, sodyum hipoklorit ve sterilizasyonun etkisi
The effect of sodium hypochlorite and sterilization on cyclic fatigue resistance of HEAT treated rotary file systems
  1. Tez No: 829938
  2. Yazar: SARE SENA PEKDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELEK AKMAN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmanın amacı, kurvatürlü kanallarda, farklı ısıl işlem görmüş EndoArt Touch Blue ve Fanta AFtm Blue Rotary döner alet sistemlerinin döngüsel yorgunluk direncine sterilizasyonun ve sodyum hipokloritin etkisini değerlendirmektir. Bu çalışmada, farklı ısıl işlem ile üretilmiş iki ayrı Ni-Ti döner eğe sistemlerinin döngüsel yorgunluk dirençlerine, oda sıcaklığında(21±1) %5.25 sodyum hipokloritin ve sterilizasyonun etkileri karşılaştırılmıştır. Kırk adet EndoArt Touch Blue(25.06) ve kırk adet Fanta Aftm Blue Rotary(25.06) olmak üzere toplam 80 adet eğe kullanılmıştır. Tüm eğeler dinamik döngüsel yorgunluk test cihazında, 60° kurvatür açısına, 5 mm yarıçapa sahip paslanmaz çelik yapay kanallarda oda sıcaklığında kırılıncaya kadar kullanılmıştır. Kırılan her bir parçanın uzunluğu, dijital kumpas kullanılarak mm cinsinden ölçülerek kırılıncaya kadar yaptığı tur sayısı hesaplanmıştır. Normallik analizinde Kolmogrov Smirnov testi sonuçlarına göre kırılma saniyesi, KTS ve kırılan parçanın uzunluğu ölçümlerinde dağılımın normal olduğu tespit edilmiş (p>0.05) ve parametrik testlerin uygulanmasına karar verilmiştir. Anlamlı sonuçlar Bonferroni post hoc testi ile analiz edilerek gruplar arasındaki farklılıklar detaylı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the effect of sterilization and sodium hypochlorite on cyclic fatigue resistance of differently heat-treated EndoArt Touch Blue and Fanta AFtm Blue Rotary instrument systems in curvature canals. In this study, the effects of 5.25% sodium hypochlorite and sterilization at room temperature (21±1) on the cyclic fatigue resistance of two separate Ni-Ti rotary file systems produced with different heat treatment were compared. A total of 80 files, forty EndoArt Touch Blue(25.06) and forty Fanta Aftm Blue Rotary(25.06) files, were used. All files were used in a dynamic cyclic fatigue test device, in stainless steel artificial canals with a curvature angle of 60° and a radius of 5 mm, until they fractured at room temperature. The length of each fractured piece was measured in mm using a digital caliper, and the number of turns it made until it fractured was calculated. In the normality analysis, according to the Kolmogrov Smirnov test results, it was determined that the distribution was normal in the measurements of fracture seconds, KTS and length of the fractured piece (p>0.05) and it was decided to apply parametric tests. Significant results were analyzed with the Bonferroni post hoc test, and the differences between the groups were examined in detail.