Instructors' gaze distribution in higher education classrooms: A multi case study
Öğretim üyelerinin yükseköğretim sınıflarındaki bakış dağılımı: Çoklu durum çalışması
  1. Tez No: 829968
  2. Yazar: YELİZ TUNGA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKNUR KAPLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 291
Özet
Bu çalışma, yükseköğretim sınıf ortamlarında öğretim üyelerinin bakış dağılımını araştırmayı ve bu dağılıma öğrencilerin oturma yerleri ve katılım düzeylerinin etkisini araştırmayı amaçlamaktadır. Bunun yanı sıra bu çalışma, öğretim üyelerinin bakış dağılımı görselleştirmelerini gördükten sonra bakış dağılımı performanslarının zaman içinde değişip değişmediğini araştırmaktadır. Çalışma bir çoklu durum araştırması olup, birbirinden farklı özelliklere sahip üç farklı yükseköğretim sınıfını içermektedir. Çalışmaya Fen Edebiyat Fakültesi ve Eğitim Fakültesi'nden üç öğretim üyesi gönüllü olarak katılmıştır. Veriler, bu üç öğretim üyesinin derslerinden dört ardışık hafta boyunca toplanmıştır. Veri toplama süreci boyunca öğretim üyeleri ders esnasında mobil göz takip cihazı takarak ders anlatmışlardır. Sonuçlar, tüm durumlarda farklı düzeylerde eşitsiz dikkat dağılımı olduğunu ortaya koymuştur. Yalnızca durumların birinde öğretim üyesinin göz dağılımının iyileştiği gözlemlenmiş ve bu durumun potansiyel nedenleri sınıf ve öğretim üyesinin özellikleriyle ilişkilendirilerek tartışılmıştır. Öğrencilerin oturma tercihlerinin, özellikle daha büyük sınıflarda, öğretim üyesinin dikkat dağılımını önemli ölçüde etkilediği görülmüştür. Daha açıklayıcı olmak gerekirse, ön sıralarda oturan öğrenciler, öğretim üyesinden belirgin bir şekilde daha fazla bakış süresi almaktadır. Ayrıca, sınıf içi katılım düzeyinin dört hafta boyunca hem durumlar arasında hem de haftalar içinde değiştiği gözlemlenmiştir. Bu değişikliklere rağmen, öğrenci katılımının tüm durumlarda sınırlı kaldığı ve çoğunlukla öğretim üyeleri tarafından başlatıldığı görülmüştür. Son olarak, öğretim üyelerinin sınıfta derse en sık katılan öğrencilere anlamlı ölçüde daha fazla bakış yönlendirmediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The present study aims to investigate instructors' gaze distribution within higher education classroom settings, exploring its influence by two factors: students' seating locations and participation levels. Additionally, the study explores whether instructors' gaze distribution performance changes over time after they see their gaze distribution visualizations. The study employs a multi-case study design encompassing three distinct higher education classrooms, each characterized by unique attributes. Three instructors from the Faculty of Arts and Sciences and the Faculty of Education voluntarily participated in the study. Data were collected over four consecutive weeks from the classes of these three instructors. Throughout the data collection process, participating instructors wore mobile eye-trackers during their regular lecture. The results revealed varying levels of unequal attentional distribution across all cases. Notably, gaze distribution improvement was observed in only one of the cases, and potential reasons were discussed in relation to classroom and instructor traits. The seating preferences of students appear to significantly influence the instructor's attentional distribution, particularly in larger classes. To elaborate, students occupying the frontier seats receive a notably higher amount of gaze duration from the instructors. Furthermore, it was observed that the level of in-class participation varied both between and within cases over the four weeks. Despite these changes, student participation remained limited, with the majority of classroom interactions initiated by the instructors across all cases. Finally, it appears that instructors did not significantly direct more gaze towards students who participated most frequently in the class.