VATS ve torakotomi yöntemi ile opere olan hastalarda göğüs tüplerinin sonlandırma sürelerinin karşılaştırılması
Comparison of chest tube termination times in patients operated by VATS and thoracotomy method
  1. Tez No: 830048
  2. Yazar: ALPER SÜER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSUN KOSİF
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Cerrahisi, Thoracic Surgery
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Süreyyapaşa Göğüs Kalp Damar Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Amaç: VATS ve torakotomi yöntemleri,akciğer rezeksiyonlarında en sık kullanılan iki yöntemdir. Torakotomi invaziv bir girişim iken VATS daha az invaziv bir girişim olup kamera yardımı ile uygulanan bir yöntemdir. Bu çalışmamızda kullanılan iki yöntemin etkinliği avantajları ve dezavantajları incelenecektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız kontrollü retrospektif çalışma olarak dizayn edildi. Ocak-Mart 2021 tarihleri arasında akciğer kanseri nedeniyle opere olan 50 hastanın verileri kullanıldı. Hastalar,VATS ve torakotomi yöntemi ile opere olanlar olarak iki gruba ayrıldı. Dahil edilme kriterlerine uyan hastalar çalışmaya dahil edilip veriler toplandıktan sonra bu iki gruba ayrılan hastaların verileri ayrı biçimde incelenerek karşılaştırıldı. Hastaların yaş, cinsiyet, ek hastalık, göğüs tüplerinin sonlandırılma süreleri,toplam drenjlar ve post op kaçak süreleri kaydedildi. Bulgular: Çalışmaya 42 erkek (%84) 8 kadın (%16) hasta dahil edilmiştir. Hastaların hepsi KHDAK tanısı ile kliniğimize başvurmuş,bu hastaların yarısı VATS yöntemi ile yarısı ile torakotomi yöntemi ile opere edilmiştir. VATS ile opere olan hastalarda göğüs tüplerinin sonlandırılma süresi ortalama 3 gün iken bu süre torakotomi ile opere olanlarda 6 gündür. VATS ile opere olan hastalarda post op drenaj ortalaması 300 cc,post op kaçak süresi 1 gün iken torakotomi ile opere olanlarda ortalama post op drenaj 600 cc post op kaçak süresi ile 4 gündür. Sonuç: Akciğer kanseri rezeksiyon cerrahisinde VATS ve torakotomi en sık kullanılan iki yöntemdir. VATS daha az invaziv olması itibariyle torakotomiye göre hasta iyileşmesi ve taburculuğu anlamında daha efektif bir yöntemdir.
Özet (Çeviri)
Aim: VATS and thoracotomy methods are the two most commonly used methods in lung resections. While thoracotomy is an invasive procedure, VATS is a less invasive procedure and is performed with the help of a camera. The effectiveness, advantages and disadvantages of the two methods used in our study will be examined Material and method: Our study was designed as a controlled retrospective study. Data from 50 patients who underwent surgery for lung cancer between January 2021 and March 2021 were used. The patients were divided into two groups: those operated by VATS and thoracotomy method. After the patients who met the inclusion criteria were included in the study and the data was collected, the data of the patients divided into these two groups were examined and compared separately. The patients' age, gender, comorbidities, chest tube termination times, total drainages and post-operative leak times were recorded Results: 42 male (84%) and 8 female (16%) patients were included in the study. All patients were admitted to our clinic with the diagnosis of NSCLC, and half of these patients were operated on by VATS method and the other half by thoracotomy method. While the average duration of termination of chest tubes in patients operated with VATS is 3 days, this period is 6 days in those operated with thoracotomy. While the average post operative drainage in patients operated with VATS is 300 cc and the post op leak time is 1 day, the average post operative drainage in those operated by thoracotomy is 4 days with a post op leak time of 600 cc Conclusion: VATS and thoracotomy are the two most commonly used methods in lung cancer resection surgery. Since VATS is less invasive, it is a more effective method in terms of patient recovery and discharge compared to thoracotomy.