2015-2020 yılları arasındaki iş sağlığı ve güvenliğinde ergonomi alanına ait araştırmaların bibliyografik analizi
A bibliographic analysis on ergonomics n occupational helat and safety
- Tez No: 830140
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TURGAY DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
İnsan hayatının ve insanın öneminin her geçen gün daha da artması ve esas unsur olarak insanın ele alınması ile İş Sağlığı ve Güvenliği konusu ayrı bir konuma yükselmiştir. Artan bu önemle birlikte İş Sağlığı ve Güvenliği konusunda literatürde birçok çalışma ve araştırma yapılmasına rağmen ergonomi konusu nispeten biraz daha sınırlı kalmıştır. Yapılan bu çalışma ile birlikte İş Sağlığı ve Güvenliğinde ergonomi konunu üzerine bibliyografik bir analiz yapılmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde iş sağlığı ve güvenliği konusu, ikinci bölümünde ergonomi konusu, üçüncü bölümünde bibliyografi konusu ele alınmış ve son olarak da iş sağlığı ve güvenliğinde ergonomi konusuna dair bibliyografik bir analiz yapılmıştır. Yapılan analizde özellikle beş yıla odaklanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The issue of Occupational Health and Safety has risen to a distinct position with the increasing importance of human life and human. With the increasing importance of human, many studies and researches are made on Occupational Health and Safety in the literature, however the issue of ergonomics has been relatively limited. With this study, a bibliographic analysis on ergonomics in Occupational Health and Safety was conducted. In the first chapter of the study, occupational health and safety, in second chapter ergonomics in the third part, bibliography issues are evaluated and finally a bibliographic analysis on ergonomics in Occupational Health and Safety were conducted. The analysis especially focused on the five years.