Tinsellik bağlamında soyut ekspresyonizm akımı
Abstract expressionism movement in the context of spirituality
- Tez No: 830165
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FIRAT ARAPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Plastik Sanatlar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Sanatta tinsellik, sanatçının maneviyat, ruhbilim ve din gibi konulara dair bir duyarlılık veya ilgiyi yansıtan eserler yaratmasıdır. Sanat tarihinde tinsellik; birçok farklı sanat akımında, sanatçıda veya eserde ortaya çıkmıştır. Her sanat eseri sanatçının kişisel deneyimlerinden, inançlarından ve dünya görüşünden etkilenir. Bu nedenle tinsellik, sanatın farklı türlerinde ve stillerinde kendini gösterir. Tinsellik sadece Sembolizm veya Soyut Ekspresyonizm gibi belirli bir sanat akımıyla sınırlı değildir. Günümüzde de birçok sanatçı, tinsellik ve maneviyatı eserlerinde ele almaya devam eder. Bu tarz çalışmalar, izleyiciyi manevi bir deneyime çağırır ve zihni, bedeni, ruhu birleştirerek bir bütünlük yaratmayı amaçlar. Soyut Ekspresyonizm, 1940'larda Amerika Birleşik Devletleri'nde ortaya çıkan ve genellikle renk, çizgi, biçim ve dokuların yoğun bir şekilde kullanıldığı soyut resimlerden oluşan bir sanat akımıdır. Bu hareket, soyut sanatın en etkili ve tanınmış örneklerinden bazılarını üretmiştir. Aynı zamanda savaş sonrası dünyada Amerikan sanatının önde gelen bir gücü haline gelmesini sağlamıştır. Soyut Ekspresyonist ressamların birçoğu, tinsellik veya ruhsal deneyimlerle ilgili fikirler ve inançlarla ilgilenmişlerdir. Bu yaklaşım bazı Soyut Ekspresyonist eserlerde tinselliğin daha belirgin hale gelmesini sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
Spirituality in art is the artist's creation of works that reflect a sensitivity or interest in issues such as spirituality, psychology, and religion. spirituality in art history; has appeared in many different art movements, artists or works. Every piece of art is influenced by the artist's personal experiences, beliefs, and worldview. Therefore, spirituality manifests itself in different types and styles of art. Spirituality is not limited to a particular art movement such as symbolism or abstract expressionism. Today, many artists continue to deal with spirituality and spirituality in their works. Such works invite the viewer to a spiritual experience and aim to create a wholeness by combining mind, body and spirit. Abstract Expressionism is an art movement that emerged in the United States in the 1940s and generally consists of abstract paintings that use colors, lines, shapes and textures intensively. This movement produced some of the most influential and well-known examples of abstract art. It also enabled it to become a leading force in American art in the postwar world. Many Abstract Expressionist painters were concerned with ideas and beliefs about spirituality or spiritual experiences. This approach has made spirituality more prominent in some abstract expressionist works.