Toplumsal cinsiyet rolü stresi ve algılanan sosyal desteğin kadınların iş tatmini ile ilişkisi
The relationship of gender role stress and perceived social support and women's job satisfaction
  1. Tez No: 830169
  2. Yazar: İDİL BİLGESU GÜRSES
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA KAAN ÖZKAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ BÜŞRA ALPARSLAN ÖZÇEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu yüksek lisans tezinin amacı, cinsiyet rolü stresinin ve algılanan sosyal desteğin iş tatmini üzerindeki etkisini incelemektir. Araştırma, onayları alınmış 302 kadın katılımcının katkılarıyla gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların yaşları, hangi sektörde çalıştıkları, gelir düzeyleri, düzenli bir işinin olup olmadığı, çocuğunun olup olmadığı gibi faktörler de göz önünde bulundurulmuştur. Çalışmada belirtilen değişkenleri ölçmek amacıyla katılımcılara Bilgilendirilmiş Onan Formu, Kişisel Bilgi Formu, Kadın Toplumsal Cinsiyet Rolü Stresi Ölçeği (KTCRSÖ), Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği (MSPSS) ve Minnesota İş Tatmini Ölçeği ölçekleri uygulanmıştır. Ölçekler öncesinde Bilgilendirilmiş Onam Formu ve Kişisel Bilgi Formu uygulanmıştır. Yapılan araştırma sonucunda, toplumsal cinsiyet rolü stresi ve iş tatmini arasındaki ilişki incelendiğinde bu iki olgu arasında anlamlı ve güçlü bir ilişkiye rastlanmamıştır. Bunun yanında algılanan sosyal destek ve iş tatmini arasındaki ilişkiye bakıldığı zaman ise, bu iki olgu arasında anlamlı ve pozitif bir ilişkisi olduğu ortaya çıkmıştır. Veri analizlerinin işlenmesinde SPSS 27 programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this master thesis is to examine the effect of gender role stress and perceived social support on job satisfaction. The research was carried out with the contributions of 302 female participants, whose consent was obtained. Factors such as the age of the participants, the sector they work in, their income level, whether they have a regular job and whether they have children were also taken into consideration. In order to measure the variables mentioned in the study, the Informed Consent Form, Personal Information Form, Women's Gender Role Stress Scale, Multidimensional Scale of Perceived Social Support and Minnesota Satisfaction Questionnaire scales were applied to the participants. As a result of the research, when the relationship between gender role stress and job satisfaction was examined, no significant and strong relationship was found between these two cases. In addition, when the relationship between perceived social support and job satisfaction is examined, it has been revealed that there is a significant and positive relationship between these two phenomena. SPSS 27 was used for data analysis.