Multiple skleroz (MS) hastalarında olası TLR3 gen varyantlarının dağılımı ve TLR3 düzeyi
Distribution of possible TLR3 gene variants and TLR3 level in multiple sclerosis (MS) patients
  1. Tez No: 830288
  2. Yazar: ŞERİFE BÜŞRA ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MALİK EJDER YILDIRIM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Multiple skleroz (MS), beyaz ve gri maddeyi etkileyen, inflamatuar demiyelinizan lezyonlarla karakterize, kronik, progresif, merkezi sinir sistemi (MSS) bozukluğudur. Bağışıklık sistemi hücrelerinin yanlışlıkla beyin ve sinirlere saldırması sonucu başlıca hareket, görme, duyu ve denge sorunları ortaya çıkmaktadır. Etiyolojisi çok iyi aydınlatılamamış olsa da genetik ve çevresel faktörlerle ilişkili, otoimmün kökenli bir hastalık olduğu kabul edilmektedir. TLR3 viral çift sarmallı RNA'nın (ribonükleik asit) tanınması ile ilişkili bir fenomen olup, tip 1 IFN üreterek konak savunmasında görev almaktadır. Son dönemlerde, TLR3' ün MS dahil olmak üzere otoimmün ve nörodejeneratif hastalıklardaki etkisine dikkat çekilmiştir. Bu çalışmada MS olguları ile kontrol grubunun TLR3 C9948T, 1377C/T, -926T>A gen varyantları ve serum TLR3 protein düzeyi açısından karşılaştırılması, elde edilen sonuçlarla MS'in etyopatogenezine ve olası tedavi protokollerine katkı sağlanması amaçlandı. Çalışmamıza 120 MS tanılı hasta ve 80 sağlıklı birey katıldı. Gönüllülerin yaş, cinsiyet, soygeçmiş, EDSS skorları kaydedildi. Hasta ve kontrol grubumuzdan DNA izolasyonu yapıldı ve real time-PCR yöntemi ile C9948T (rs5743312), 1377C/T (rs3775290), -926T>A (rs5743305) polimorfizmleri çalışıldı. Hasta grubundan 104 birey ve sağlıklı kontrollerin tamamından ELISA yöntemi ile TLR3 serum protein düzeyi ölçüldü.Hasta ve kontrol grupları arasında TLR3 geni C9948T, 1377C/T, -926T>A polimorfizmlerinin genotip ve allel frekansları açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık yoktu (p>0,05). TLR3 serum protein düzeyi açısından karşılaştırdığımızda hasta grubunda TLR3 düzeyi kontrol grubuna kıyasla istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek bulundu (p=0,001). EDSS skoru < 3 olan olguların TLR3 serum protein düzeyi ortalaması EDSS skoru ≥3 olguların ortalamasından istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek bulundu (p=0,020). TLR3 serum protein düzeyi ortalamaları ile polimorfik varyantlar arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir farklılık yoktu (p>0,05). Bu veriler ışığında TLR3, MS hastalarında yeni tedavilerin geliştirilmesi için bir potansiyel hedef olabilir. Daha büyük örneklem grubunda, farklı etnik kökenlerde polimorfizm çalışmalarını gerçekleştirmek faydalı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Multiple sclerosis (MS) is a chronic, progressive, central nervous system (CNS) disorder characterized by inflammatory demyelinating lesions affecting white and gray matter. As a result of immune system cells mistakenly attacking the brain and nerves, mainly movement, vision, sensory and balance problems arise. Although its etiology has not been elucidated very well, it is accepted to be an autoimmune disease associated with genetic and environmental factors. TLR3 is a phenomenon associated with the recognition of viral double-stranded RNA (ribonucleic acid) and plays a role in host defense by producing type 1 IFN. Recently, attention has been drawn to the effect of TLR3 in autoimmune and neurodegenerative diseases, including MS. In this study, it was aimed to compare MS cases and control groups in terms of TLR3 C9948T, 1377C/T, -926T>A gene variants and serum TLR3 protein levels, and to contribute to the etiopathogenesis of MS and possible treatment protocols with the obtained results. One hundred and twenty patients diagnosed with MS and 80 healthy individuals participated in our study. The volunteers' age, gender, family history and EDSS scores were recorded. DNAs of the patients and control group were isolated and C9948T (rs5743312), 1377C/T (rs3775290), -926T>A (rs5743305) polymorphisms were studied by real time-PCR method. TLR3 serum protein levels were measured by ELISA method in 104 individuals from the patient group and all healthy controls. There was no statistically significant difference between the patient and control groups in terms of genotype and allele frequencies of TLR3 gene C9948T, 1377C/T, -926T>A polymorphisms (p>0,05). When we compared in terms of TLR3 serum protein level, TLR3 level was found to be statistically higher in the patient group than controls (p=0,001). The mean TLR3 serum protein level of cases with EDSS score 0,05). In light of these data, TLR3 may be a potential target for the development of new treatments in MS patients. It would be useful to carry out polymorphism studies in larger sample group and different ethnicities.