Yer fıstığından helva üretimi ve kalitesinin belirlenmesi
Production of halva from peanut and determination of its quality
- Tez No: 830289
- Danışmanlar: DR. KURBAN YAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmada iki farklı tahin (susam ve yer fıstığı tahinleri) kullanılarak %100 susam tahin helvası, %50 susam tahin+%50 yer fıstığı tahin helvası ve %100 yer fıstığı tahin helvası üretilmiş ve helvaların kimyasal, fiziksel ve duyusal özellikleri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, 100% sesame tahini halva, 50% sesame tahini + 50% peanut tahini halva and 100% peanut tahini halva were produced using two different tahini (sesame and peanut tahini) and the chemical, physical, and sensory properties of the halva were investigated.