İlkokuma yazma öğretiminde robotik ürün kullanımının öğrencilerin akademik başarı ve motivasyonlarına etkisi
The effect of the use of robotic products in primary read and writing teaching on academic success and motivation of students
  1. Tez No: 830341
  2. Yazar: DAVUT YALÇIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Bu çalışmada, ilkokuma yazma öğretiminde teknolojinin yeni ürünlerinden robotik ürünlerin, yaparak – yaşayarak, dokunarak öğrenmelerde öğrenciler üzerindeki etkisi, akademik ve motivasyonel olarak incelenmeye çalışılmıştır. İki denekli iki kontrol gruplu olarak tasarlanan araştırma, Hatay ili Antakya ilçesinde bulunan Haydar Mursaloğlu İlkokulu' nda, 2022-2023 eğitim öğretim yılı 1. döneminde öğrenim gören 160 ilkokul birinci sınıf öğrencisiyle (80 deney grubu, 80 kontrol grubu) planlanmış ve 130 ilkokul birinci sınıf öğrencisiyle (89 deney grubu, 41 kontrol grubu) gerçekleştirilmiş, ayrıca 79 veli ve 2 öğretmen de, araştırmanın çalışma grubuna nitel değerlendirmede dahil edilmiştir. Verilerin normalliğini kontrol etmek için Shapiro-Wilk'in normallik testi ve Q-Q grafikleri, varyansların homojenliğini değerlendirmek için Levene testi kullanılmıştır. Değişkenler, ortalama ± standart sapma (SD) olarak sunulmuştur. Öğrencilerin metin anlama düzeyleri, motivasyon puanları ve okuma süreleri açısından Kontrol, Deney 1 ve Deney 2 gruplarının ara ölçüm ve son ölçüm puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olup olmadığını belirlemek için Bağımlı örneklem t test yapılmıştır. Ara ölçüm ve son ölçüm sonuçlarının Kontrol, Deney 1 ve Deney 2 grupları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olup olmadığını belirlemek için Tek Yönlü Varyans analizi ve sonrasında farklı grupları belirlemek için Tukey HSD post hoc testi gerçekleştirilmiştir. p < 0.05 değeri istatistiksel olarak anlamlı kabul edilmiştir. Çalışmaya son durumda, benzer özellik gösteren iki kontrol grubundan oluşan Kontrol grubu 41 (% 31.5), Deney 1 grubu 43 (% 33.1) ve Deney 2 grubu 46 (%35.4) kişi olmak üzere toplam 130 öğrenci dahil edilmiştir.“İlkokuma yazma öğretiminde robotik ürün kullanımının öğrencilerin akademik başarı ve motivasyonlarına etkisi”' nin araştırıldığı bu araştırmanın modelinde hem nicel hem de nitel araştırma desenlerinin birlikte kullanıldığı karma yöntem; karma yöntem çeşitlerinden ise açımlayıcı sıralı desen kullanılmıştır. Araştırmada grup denklik kontrolü için veri toplama aracı olarak“İlkokula Hazırbulunuşluk Ölçeği”ile araştırmacı tarafından geliştirilen, üç sınıf öğretmeni ve bir uzmana (akademisyen/tez danışmanı) uzman görüşü almak amacıyla sunulan ve düzeltmeler sonrasında tekrar gözden geçirilerek gerekli düzeltmeler yapılıp son halini alan“Ses Kelime Durum Tespit Formu”kullanılmıştır. Başarı testlerine dayalı nicel veri toplama araçları olarak araştırmacı tarafından geliştirilen, üç sınıf öğretmeni ve bir uzmana (akademisyen/tez danışmanı) uzman görüşü almak amacıyla sunulan ve düzeltmeler sonrasında tekrar gözden geçirilerek gerekli düzeltmeler yapılıp son halini alan“Metin Anlama Formu”(3 adet) ve“Süreli Okuma Formu”kullanılmıştır. Motivasyon düzeylerinin tespitine yönelik olarak; Kayhan Bozgün tarafından geliştirilen“İlkokul öğrencileri motivasyon ölçeği”kullanılmıştır. Öğrencilerin hazırbulunuşluk düzeylerinin tespitine yönelik olarak; Doç. Dr. Tuncay CANBULAT ve Dr. Halit KIRIKTAŞ tarafından geliştirilen“İlkokula Hazırbulunuşluk Ölçeği”kullanılmıştır. Nitel veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından hazırlanan öğrenci, öğretmen ve veli görüşme formları kullanılmıştır. . Bu amaç altında aşağıdaki alt amaç niteliğindeki sorulara cevap aranmıştır. 1.İlkokuma yazma öğretiminde robotik ürün kullanımının öğrencilerin akademik başarılarına etkisi ne düzeydedir? 2.İlkokuma yazma öğretiminde robotik ürün kullanımının öğrencilerin motivasyonlarına etkisi ne düzeydedir? 3.İlkokuma yazma öğretiminde robotik ürün kullanımına ilişkin olarak öğretmen, öğrenci ve veli görüşleri nelerdir? Veri analizleri sonucunda akademik başarıda ve motivasyon değerlerinde ayrı ayrı robotik ürün kullanılan deney gruplarının lehine istatistiksel olarak anlamlı farkların olduğu görülmüştür. Bu bulgular ışığında robotik ürünlerin ilkokuma yazma sürecini geliştirme noktasında dikkate değer bir rolü olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of robotic products, which is a different presentation of technology in primary literacy teaching, on students in learning by doing, experiencing and touching was tried to be examined academically and motivationally. The research, which was designed with two subjects and two control groups, was planned with 160 primary school first grade students (80 experimental group, 80 control group) studying in Haydar Mursaloğlu Primary School in the Antakya district of Hatay province, in the first term of the 2022-2023 academic year, and consisted of 130 primary school freshmen. grade students (89 experimental group, 41 control group), in addition, 79 parents and 2 teachers were included in the study group of the research in the qualitative evaluation. Shapiro-Wilk's test of normality and Q-Q plots were used to control the normality of the data, and Levene's test was used to evaluate the homogeneity of variances. Variables are presented as mean ± standard deviation (SD). In order to determine whether there is a statistically significant difference between the intermediate and final measurement scores of the Control, Experimental 1 and Experimental 2 groups in terms of students' text comprehension levels, motivation scores and reading times, Dependent sample t-test was performed. One-Way Analysis of Variance was performed to determine whether there was a statistically significant difference between the control, Experimental 1 and Experimental 2 groups in the interim and final measurement results, and then Tukey HSD post hoc test was performed to determine the different groups. A value of p < 0.05 was considered statistically significant. In the final state of the study, a total of 130 students, 41 in the Control group (31.5), 43 in the Experimental 1 group (33.1) and 46 (35.4) in the Experimental 2 group, were included. In the model of this research, in which the effect of the use of robotic products on the academic achievement and motivation of students in primary reading and writing teaching is investigated, a mixed method in which both quantitative and qualitative research designs are used together; Exploratory sequential design, which is one of the mixed method types, was used. In the study,“Primary School Readiness Scale”was used as a data collection tool for group equivalence control, and the“Sound Vocabulary Status Detection Form”developed by the researcher, presented to three classroom teachers and one expert (academic/thesis advisor) to get expert opinion, and which was revised after the corrections and took its final form. As quantitative data collection tools based on achievement tests, the“Text Comprehension Form”(3 pieces) and the“Timed Reading Form”developed by the researcher, presented to three classroom teachers and an expert (academic/thesis advisor) to get expert opinion, and which were revised after the corrections and necessary corrections were made, were used. For the determination of motivation levels;“Primary school students motivation scale”developed by Kayhan Bozgün was used. In order to determine the readiness levels of the students; Assoc. Dr. Tuncay CANBULAT and Dr.“Primary School Readiness Scale”developed by Halit KIRIKTAŞ was used. Student, teacher and parent interview forms prepared by the researcher were used as a qualitative data collection tool. For this purpose, answers to the following sub-objective questions were sought. 1. What is the effect of using robotic products in primary reading and writing teaching on students' academic achievement? 2. What is the effect of using robotic products on students' motivation in primary reading and writing teaching? 3. What are the views of teachers, students, and parents regarding the use of robotic products in primary reading and writing teaching? As a result of the data analysis, it was seen that there were statistically significant differences in academic achievement and motivation values in favor of the experimental groups in which robotic products were used separately. In the light of these findings, it was concluded that robotic products have a remarkable role in improving the primary reading and writing process.