Üniversite öğrencilerinin çevre okuryazarlık düzeylerinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesi: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi örneği
Environment of university students examining literacy levels in terms of various variables: Sivas Cumhuriyet University example
  1. Tez No: 764385
  2. Yazar: BUSE OLGAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAYİTER YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada üniversite öğrencilerinin çevre okuryazarlıklarının incelenmesi amaçlanmıştır. Bu doğrultuda Sivas Cumhuriyet Üniversitesi öğrencilerine yönelik farklı değişkenlerden oluşan ölçek çalışması yapılmıştır. Araştırmanın evrenini gönüllü olarak katılmayı kabul eden 144 öğrenci oluşturmuştur. Elde edilen veriler farklı değişkenlere göre incelenmiştir. Çevre okuryazarlığı ölçeği bilgi alt boyutu, tutum alt boyutu, çevresel davranış bilgi alt boyutu ve çevresel algı bilgi alt boyutu olmak üzere dört alt boyuttan oluşmaktadır. Hangi testin kullanılacağını belirlemek için Kolmogorov-Smirnov normallik testi uygulanmıştır. Normal dağılım gösteren iki kategorili değişkenler için t testi, ikiden fazla kategoriye sahip değişkenler için ANOVA testi kullanılmıştır. Normal dağılım göstermeyen iki kategorili değişkenler için Mann Whitney U testi ve ikiden fazla kategoriye sahip değişkenler için Kruskal Wallis H testi kullanılmıştır. Ayrıca normal dağılım gösteren verilerin ikili karşılaştırmalarında gruplar homojen varyanslı ise Tukey, homojen varyanslı değilse Welsh testi kullanılmıştır. Araştırmaya katılan öğrencilerin %54,7'si erkek, %45,3'ü kız öğrencilerden oluşmaktadır. Öğrencilerin %15,8'i 1. sınıf, %35,3'ü 2. sınıf , %15,8'i 3. Sınıf ve %33,1'i 4. Sınıf öğrencisidir. Çalışmada öğrenciler çevre okuryazarlığı ölçeğinin bilgi alt boyutundan 13,07±2,70, tutum alt boyutundan 70,53±9,08, çevresel davranış alt boyutundan 41,41±6,34 ve çevresel algı alt boyutundan ise 10,76±1,87 puan aldılar. Çalışma da çevresel okuryazarlık alt boyutlarının cinsiyet, sınıf, yaş, yaşadığı yer gibi farklı değişkenlere göre anlandı düzeyde farklılaştığı ancak anne bananın çalışma durumu, eğitim durumu, gelir düzeyi gibi bazı değişkenlerden ise etkilenmediği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, information is changing rapidly. It is the duty of teachers to convey this change to students in educational activities. For this reason, teachers should give their students the opportunity to acquire some skills that they will need throughout their lives. At this point, students equipped with these skills will be equipped to overcome the difficulties in their lives more easily and better meet the requirements of the age. Environmental education emerged as a separate field in the mid-1960s and benefits from many disciplines such as natural resource conservation education, nature education, resource use education, non-formal education, Geography education and Science education. Environmental education takes its power from these sources. But its focus is on the shared relationships between nature and social systems, humanity's relationship with nature, technology and choices, and developmental learning that continues throughout human life. To inform all people in the society about the environment, to raise awareness, to make positive and permanent behavioral changes and to ensure the active participation of individuals in solving problems. Environmental education strives for economic, ecological, social and political awareness. In this context, in this study, it is aimed to examine the environmental literacy of university students. In this direction, a scale study consisting of different variables was conducted for Sivas Cumhuriyet University students. The universe of the research consisted of 144 students who agreed to participate voluntarily. The obtained data were analyzed according to different variables. On the other hand, it was observed that the socio-demographic characteristics of the students affected environmental literacy. In addition, it is among the main findings that the environmental literacy of the students differs greatly according to the place they live.