Almanya'da yaşayan Türk çocuklarının yazma becerileri: Rhein-Main Bölgesi örneği
Writing skills of Turkish students in Germany: The example of the Rhine-Main area
- Tez No: 830446
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHİR KALFA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yurt Dışındaki Türk Çocuklarına Türkçenin Öğretimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmanın amacı Almanya'da 6., 7., 8., 9. ve 10. (13-16 yaş) sınıflarda öğrenim gören iki dilli Türk kökenli çocukların Türkçe yazım ve noktalama becerilerini tespit etmektir. Araştırmanın evrenini Almanya'nın Rhein-Main Bölgesinde yaşayan Türk çocukları oluşturmaktadır. Çalışmanın evrenine giren bütün çocuklardan veri toplanamayacağı için örneklem alınmıştır. Çalışma grubu 2021-2022 eğitim-öğretim yılında Hanau, Kriftel ve Frankfurt'ta ortaöğretimde olan 52 öğrenciden oluşmaktadır. Bu nitel araştırmada kullanılan veriler, durum çalışmasıyla elde edilmiştir. Veri toplama aşamasında, Şen'in (2011) oluşturduğu açık uçlu yorumlama soruları kullanılmıştır. Öğrencilerin ürettikleri metinler, temel veri kaynağı olarak kullanılmıştır. Verilerin incelenmesinde betimsel içerik analizi uygulanmıştır. Araştırmanın bulguları, Hanau, Kriftel ve Frankfurt'ta yaşayan Türk öğrencilerinin yazılı anlatımlarında Türkçe ve Almanca alfabelerin farklılığından kaynaklanan yanlışlar, büyük- küçük harf kullanımından kaynaklanan yanlışlar, ayrı ve bitişik yazımdan kaynaklanan yanlışlar, bağlaç olan da/de'nin yanlış yazımından kaynaklanan yanlışlar, isim çekim eklerinin yanlış veya eksik yazımından kaynaklanan yanlışlar bulunduğu ve noktalama yanlışlarından oluştuğu tespit edilmiştir. Elde edilen bulgular doğrultusunda öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study to evaluate and identify the spelling and punctuation skills of bilingual Turkish children studying in 6th, 7th, 8th, 9th and 10th grades (13-16 years old) in Germany. The population of the research consists of children of Turkish origin living in the Rhein-Main Area of Germany. Since data could not be collected from all children who are part of the study universe, a sample was taken. The group of subjects consist of 52 students in secondary education in the academic year of 2021-2022 in Hanau, Kriftel and Frankfurt. The data used in this qualitative research was obtained through case study. During the data collection phase, open-ended interpretation questions created by Şen (2011) were used. The texts produced by the students were used as the main data source. The analysis of the data was done by descriptive content analysis. The findings of the study show that students of Turkish origin living in Hanau, Kriftel and Frankfurt do the following mistakes in text production: errors in the written expressions due to the different alphabets in Turkish and German, errors arising from the use of capital and small letters, errors due to wrong separate and adjacent spellings, errors due to the wrong spelling of the conjunction da/de, mistakes due to the wrong or non-usage of noun inflectional suffixes, and punctuation errors. In the line with the obtined findings suggesttions fort he imrpovement of writing skills were made.