Erken evredeki als'li hastalarda düşük yoğunluklu kombine egzersizlerin yorgunluk, denge ve yaşam kalitesine etkisi
The effect of low-intensity combined exercises on fatigue, balance and quality of life in patients with early stage als
  1. Tez No: 830465
  2. Yazar: XHENNET MURIQI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELA TARAKCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Çalışmanın amacı, erken evredeki ALS hastalarına süpervize veya ev egzersizi şeklinde verilen düşük yoğunluklu egzersiz programının yorgunluk, denge ve yaşam kalitesi üzerine etkilerinin belirlenmesidir. Çalışmaya katılan 20 hasta randomize olarak süpervize egzersiz grubu ve ev egzersiz grubuna ayrıldı. Hastaların demografik ve klinik bilgileri alındıktan sonra, fonksiyonellik düzeyi Amyotrofik Lateral Skleroz Fonksiyonel Derecelendirme ölçeği (ALSFRS-R) ile, fiziksel kapasite 2 Dakika Yürüme Testi (2DYT) ile, yorgunluk düzeyleri Yorgunluk Şiddet Ölçeği (FSS) ile, denge durumları Berg Denge Ölçeği ve yaşam kaliteleri Amyotrofik Lateral Skleroz Değerlendirme Anketi olan ALSAQ-40 ile değerlendirildi. Hastalara verilen egzersiz programı süpervize grupta fizyoterapist eşliğinde uygulandı. Ev egzersiz grubunda hastalar eğitim seansında kaydettikleri videolar eşliğinde egzersizleri evde yapmaları istendi. Her iki grupta da hastalar 6 hafta boyunca haftada 3 gün, toplam 18 seans süren 60 dakikalık egzersiz programını uyguladı. Altı hafta sonunda hastalar tekrar değerlendirmeye alındı. Tedavi sonrası, ALSFRS-R skoru baz alınarak yapılan analizde istatistiğe anlamlı olarak yansımasa da hastalığın progresif seyrinin yavaşladığı görüldü. Her iki grupta da fonksiyonel kapasitede (p0,05). Sonuç olarak ALS'li hastalarda fiziksel kapasite ve dengeyi iyileştirmede, hastalığın kötü seyrini yavaşlatmada düşük yoğunluklu kombine egzersiz programı etkilidir. Kliniğe gelmekte zorluk yaşayan ALS'li hastalar için ev egzersiz eğitimi, video kayıtları ile desteklenerek tedavinin etkinliği artırılabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the effect of a low-intensity combined exercise program on the fatigue, balance, and quality of life in ALS patients, who were either supervised or home- based. The 20 patients who participated in the study were randomly placed in either the supervised group or the home-based exercise group. After obtaining the demographic and clinical information of the patients, their functionality level was measured through the Amyotrophic Lateral Sclerosis Functional Rating Scale (ALSFRS-R), their physical capacity was assessed with the 2-Minute Walk Test (2MWT), the level of fatigue was determined with the Fatigue Severity Scale (FSS), balance conditions with the Berg Balance Scale, and the quality of life with the Amyotrophic Lateral Sclerosis Assessment Questionnaire (ALSAQ-40). The given exercise program was applied to the supervised group with the help of the physiotherapist. The home-based exercise group was asked to perform the exercises at home with the recordings from the training sessions. Over a period of 6 weeks, the patients from both groups completed a total of 18 sessions, where a 60-minute exercise program was applied 3 days a week. The patients were re-evaluated again at the end of the six-week period. Based on the ALSFRS-R score taken after the treatment, a deceleration in the progressive course of the disease was observed.