Metaverse and luxury fashion brands: Why luxury fashion brands are expanding their business into the Metaverse?
Metaverse ve lüks moda markaları: Neden lüks moda markaları işlerini Metaverse'ye doğru genişletiyor?
  1. Tez No: 830520
  2. Yazar: AYA DARUICH
  3. Danışmanlar: Prof. Dr. FİGEN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pazarlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Lüks markaların metaverse hızla girmesi, kodlar, değerler ve kimlik gibi kendilerine has özelliklerinin korunmasına ilişkin kritik soruları gündeme getirmektedir. Bu araştırma şu soruyu araştırmaktadır:“Lüks markaları metaverse dahil olmaya zorlayan nedenler ve hedefler, bu markaların kodlarının, değerlerinin ve kimliklerinin korunmasını garanti ediyor mu?”Lüks markaların temsilcileri ve metaverse profesyonelleriyle yapılan bir dizi derinlemesine görüşme aracılığıyla bu çalışma, lüksün metaverse entegrasyonuna ilişkin fırsatları, zorlukları ve gelecekteki eğilimleri niteliksel olarak analiz etmiştir. Bulgular, metaverse'in lüks markaların temel özelliklerini korurken benzersiz fırsatlar sunma potansiyeli konusunda katılımcılar arasında bir fikir birliği olduğunu gösteriyor. Sansasyon, özgünlük ve ayrıcalığın korunması gibi zorluklara rağmen, tüm katılımcılar uygun entegrasyon ve adaptasyon için umut verici bir gelecek görüyor. Araştırma, metaverse ve lüks markaların kesişiminin yeni gelişmekte olan bir alan olduğu ve önceden var olan araştırmaların yetersiz olduğu sonucuna varmaktadır. Markalara, tüketicilere ve bir bütün olarak lüks sektörüne etkilerini tam olarak anlamak için bu kesişimin sürekli incelenmesinin öneminin altını çiziyor.
Özet (Çeviri)
The rapid incursion of luxury brands into the metaverse raises critical questions regarding the preservation of their unique characteristics such as codes, values, and identity. This research explores the issue:“Do the reasons and objectives that compelled luxury brands to incorporate themselves into the metaverse guarantee the preservation of these brands' codes, values, and identities?”Through a series of in-depth interviews with representatives of luxury brands and metaverse professionals, this study qualitatively analyzed the opportunities, challenges, and future trends of luxury integration into the metaverse. The findings show a consensus among respondents on the metaverse's potential to offer unique opportunities while preserving the essential characteristics of luxury brands. Despite identified challenges, including issues of sensation, authenticity, and maintaining exclusivity, all respondents see a promising future for proper integration and adaptation. The research concludes that the intersection of the metaverse and luxury brands is a newly emerging field, with scant pre-existing research. It underscores the importance of continued study of this intersection to fully understand the implications for brands, consumers, and the luxury industry as a whole.