Lexical bundles in academic speech events: Structural and functional analysis of multi-words in ELF context
Akademik konuşmalarda söz öbekleri: Ortak dil olarak İngilizcenin (ELF)kullanıldığı bağlamlarda çoklu kelimelerin yapısal ve işlevsel analizi
- Tez No: 880572
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDEM AKBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Farklı ana dillere sahip araştırmacılar, akademik topluluklar içindeki etkileşimlerini şekillendirmek için İngilizceyi kullanmaktadır. Üç veya daha fazla sözcükten oluşan birimler olan söz öbekleri (Biber vd., 1999), söylemi şekillendirme işlevleriyle önemli dilsel unsurlardır. Bu yapıların akademik konuşma ortamlarındaki öneminin anlaşılması, İngilizceyi bir yabancı dil olarak konuşanların doğal akışı sağlamak için bu yapıları konuşmalarında benimsemelerini teşvik etmek için çok önemlidir. Bu bağlamda, bu tez, ELF konuşmacılarının akademik konuşma etkinliklerinde söz öbeklerini nasıl kullandıklarını araştırmaktadır. Bu amaçla, ELFA (the English as a Lingua Franca in Academic Settings) derleminden transkripsiyonlu veriler çevrimiçi veritabanı aracılığıyla toplanmıştır. Daha sonra, ELFA'dan ve konuşma olaylarından en sık kullanılan söz öbekleri bir uyum aracı olan AntGram 1.3.0 (Anthony, 2021) kullanılarak belirlenmiştir. İkinci olarak, bu öbekler Biber vd. (2004) yapısal ve işlevsel çerçevesi benimsenerek yapılarına ve işlevsel durumlarına göre kategorize edilmiştir. Son olarak, her bir konuşma olayında ve ELFA'nın tamamında ELF'ye özgü kullanımları belirlemek için işlevleri ve yapıları açısından kapsamlı bir şekilde analiz edilmiştir. Sonuçlar, ELFA derleminin geneline yapısal olarak fiil öbeği yapılarının hâkim olduğunu ve göndergesel öbekler ile duruş öbeklerinin en belirgin işlevsel kategoriler olduğunu göstermiştir. Benzer şekilde, mezuniyet sonrası savunma sunumu ve savunma tartışması dışındaki tüm konuşma etkinliklerinde temel yapı türü olarak fiil öbeği yapıları bulunurken, göndergesel ifadeler ve hemen ardından duruş ifadeleri en çok tercih edilen işlevsel öbekler olmuştur
Özet (Çeviri)
Researchers of different mother tongues utilize English to shape their interactions within academic communities. Lexical bundles, which are units of three or more words (Biber et al. (1999), are important linguistic elements with their discourse-shaping functions. It is crucial to understand their importance in academic speech settings to encourage English as a Lingua Franca (ELF) speakers to adopt these structures in their speech to enable natural flow. In that sense, this thesis investigates how ELF speakers use lexical bundles in academic speech events. For this purpose, the transcribed data from the ELFA (the English as a Lingua Franca in Academic Settings) corpus were collected via its online database. Thereafter, the most frequent lexical bundles from ELFA and its speech events were identified by using a concordance tool, AntGram 1.3.0 (Anthony, 2021). Secondly, these bundles were categorized depending on their structures and functional status by adopting Biber et al.'s (2004) structural and functional framework. Lastly, they were thoroughly analyzed in terms of their functions and structures to identify ELF-specific uses in each speech event and ELFA in its entirety. The results showed that the entire ELFA corpus was structurally dominated by verb phrase structures and referential bundles and stance bundles were the most prominent functional categories. Similarly, all speech events except post-graduate defense presentation and defense discussion had verb phrase structures as the principal structure type while referential expressions, followed closely by stance expressions, were the most preferred functional bundles.