Investigating the relationship between novice teacher commitment and involvement in professional development
Göreve yeni başlayan öğretmenlerin öğretmen adanmışlıkları ile mesleki gelişime katılımları arasındaki ilişkinin incelenmesi
  1. Tez No: 830577
  2. Yazar: ZEYNEP TURGUT
  3. Danışmanlar: DR. ELİF ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
Bu çalışmanın amacı, yeni göreve başlayan çeşitli öğretmen grupları arasındaki genel öğretmen adanmışlığındaki farklılıkları incelemek ve öğretmen adanmışlığının farklı boyutlarının, profesyonel mesleki gelişim faaliyetlerine katılım düzeylerine dayalı olarak ne ölçüde öngörülebileceğini araştırmaktır. Nicel araştırma desenlerinden olan karşılaştırma ve ilişkisel araştırma desenleri kullanılarak yürütülen çalışmada iki aşamalı küme rasgele örnekleme yoluyla seçilen 218 öğretmenden Teacher Commitment Scale ve Professional Development Activities Scale aracılığıyla veriler toplanmıştır. Bağımsız örneklem t-testlerinin bulguları, cinsiyet açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığını göstermiştir. Öte yandan, lisansüstü deneyime sahip öğretmenler ile eğitim fakültelerinden mezun olanlar lehine istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmuştur. Tek yönlü varyans analizi sonuçları, öğretim verilen okul düzeyi açısından istatistiksel olarak anlamlı bir farka işaret etmemiştir. Basit lineer regresyon analizinin sonuçları, yeni göreve başlayan öğretmenlerin mesleki gelişime katılım düzeylerinin öğretmenlerin iş ile ilgili faaliyetlere ve öğrencilere olan adanmışlıklarını anlamlı ve olumlu bir şekilde yordadığını göstermiştir. Ancak, analiz aynı zamanda yeni göreve başlayan öğretmenlerin mesleğe olan adanmışlıkları ve mesleki gelişime katılım düzeyleri arasında anlamlı bir negatif ilişki bulunduğunu da ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
The goal of this study was to examine the differences in teacher commitment across several groups of novice teachers and to investigate to what extent the different dimensions of teacher commitment can be predicted based on their level of involvement in professional development activities. The study employed a quantitative research design that incorporated causal-comparative and correlation procedures. The data were collected from a sample of 218 novice teachers, who were chosen via two-stage cluster random sampling. The process of data collecting involved the utilization of both the Teacher Commitment Scale and the Professional Development Activities Scale. According to the findings of the independent sample t-tests, there was no statistically significant gender difference. Conversely, a significant difference was found in favor of teachers who possessed graduate degree experience and those who had acquired their degrees from education faculties. The one-way analysis of variance findings did not reveal any statistically significant differences in relation to the school-level. The results of a simple linear regression analysis demonstrated that the professional development involvement of novice teachers significantly and positively predicts their commitment to work-related activities and students. However, the analysis uncovered a significant negative relationship between commitment to profession and involvement in professional development activities.