Relational needs satisfaction and narcissism: Moderating effect of guilt and shame feelings
İlişkisel ihtiyaçlarda doyum ve narsisizm: Suçluluk ve utanç duygularının düzenleyici etkisi
- Tez No: 830576
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP MAÇKALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışmanın amacı, ilişkisel ihtiyaçlar ve narsisizm arasındaki ilişkiyi ve suçluluk ve utanç duygularının bu ilişki üzerindeki etkilerini araştırmaktır. Çalışma, yaşları 18 ile 60 arasında değişen 373 katılımcı (286 kadın, 87 erkek) ile gerçekleştirilmiştir. Veri toplamak için Demografik Bilgi Formu, İlişkisel İhtiyaçlar Doyum Ölçeği, Patolojik Narsisizm Envanteri, ve Suçluluk ve Utanç Ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde SPSS 25.0 programı kullanılmıştır. Korelasyon analizi, ilişkisel ihtiyaç doyumu, suçluluk ve utanç ve narsisizm arasında anlamlı ilişkiler ortaya koymuştur. Hiyerarşik regresyon analizi, suçluluk ve utancın düzenleyici etkisinin narsisizmin iki boyutu olan kırılgan benlik ve büyüklenmeci benlik açısından anlamlı olduğunu göstermiştir. Sonuçlar mevcut literatür göz önünde bulundurularak tartışılmış ve empatinin ve güvenilir ve tutarlı bir terapötik ilişkinin önemi vurgulanarak, olası teorik ve klinik çıkarımlara değinilmiştir. İlişkisel ihtiyaçlar, suçluluk ve utanç duyguları ile narsisizm arasındaki ilişkilerin doğasını anlamak ve böylece teorik anlayışın yanı sıra teşhis ve klinik uygulamaları geliştirmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğu düşünülmüştür. Son olarak, bu çalışmanın sınırlılıkları ve gelecekteki araştırmalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study is to explore the relationship between relational needs and narcissism and the effects of guilt and shame feelings on this relationship. The study was conducted with 373 participants (286 females, 87 males) who were aged 18 between 60 years. Demographic Information Form, Relational Needs Satisfaction Scale, Pathological Narcissism Inventory and Guilt and Shame Scale were employed to collect data. A correlational design was selected and to analyze the data SPSS 25.0 program was used. The correlational analysis revealed significant relationships between relational needs satisfaction, guilt and shame and narcissism. Hierarchical regression analysis showed a significant moderating effect of guilt and shame on two aspects of narcissism which were vulnerable self and grandiose self. Results were discussed by considering existing literature and possible theoretical and clinical implications were mentioned. Further research will be needed to parse the nature of the relationships between relational needs, guilt and shame and narcissism in order to enhance theoretical understanding as well as diagnostic and clinical applications, emphasizing the crucial role of empathy and a reliable, consistent therapeutic relationship when working with individuals with narcissistic tendencies. Finally, limitations of the present study and suggestions for future research were provided.