The role of social and cultural capital in academic experiences of university students
Sosyal ve kültürel sermayenin üniversite öğrencilerinin akademik deneyimlerindeki rolü
  1. Tez No: 830578
  2. Yazar: NURHAN TÜTÜNCÜ SAKA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YEŞİM ÇAPA AYDIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 413
Özet
Bu çalışmada sosyal ve kültürel sermayenin üniversite öğrencilerinin eğitim-öğretim deneyimleri ve başarılarındaki rolünün araştırılması amaçlanmaktadır. İlk olarak, öğrencilerin soysal ve kültürel sermayeleri ile başarıları arasındaki ilişki incelenmiştir, İkinci olarak öğrencilerin kültürel sermayesi araştırılmıştır. Ardından öğrencilerin başarısına etki eden bireylerin rolleri incelenmiş, düşük ve yüksek sermayeli öğrencilerin, yükseköğrenim deneyimlerinin ve geleceğe ilişkin isteklerinin nasıl farklılaştığı analiz edilmiştir. Son olarak birinci nesil öğrencileri başarılı kılan etmenlerin ne olduğunun ortaya konulması amaçlanmıştır. Karma yöntem deseni kullanılan araştırmanın nicel boyutuna kolay ulaşılabilir durum örneklemesi yoluyla seçilen 317 üniversite öğrencisi katılmış ve araştırmanın nitel boyutuna ise ölçüt örnekleme yöntemi ile 25 öğrenci seçilmiştir. Öğrenci anketleri ve öğrenci görüşmeleri yoluyla toplanan verilerin analizi, Açımlayıcı Faktör Analizi, Pearson Korelasyonu, Çoklu Regresyon, Lojistik Regresyon ve Yorumlayıcı Olgubilim Analizler ile yapılmıştır. Nicel bulgular, sosyal ve kültürel sermayenin öğrenci başarısını yordadığını göstermektedir. Bunun yanı sıra aile geliri başarıyı yordarken, ebeveynlerin eğitimi ile öğrencilerin başarısı arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Nitel bulgular ebeveynlerin eğitim geçmişinin öğrencilerin yükseköğrenim deneyimlerinde ve gelecek planlarında önemli olduğunu göstermektedir. Yüksek eğitimli ebeveynlerin çocukları üzerinde yönlendirici ve destekleyici etkisi bulunurken, düşük eğitimli ebeveynlere sahip öğrencilerin eğitim konusunda akranlarından, kardeşlerinden, öğretmenlerinden ve okullarından destek aldıkları görülmektedir. Öte yandan sosyal sermaye ve statüden kaynaklanan eşitsizliklerin birçok öğrenci tarafından belirtildiği, kurum tarafından sağlanan burs ve staj imkânlarının öğrencilerin sosyal ve kültürel sermayelerine katkı sağladığı görülmüştür. Son olarak, hedefe ulaşma, azim ve finansal özgürlük birinci nesil öğrencileri motive eden en temel faktörler olarak ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study was to investigate the role of social and cultural capital in students' higher education experiences. The relationship between students' capital and their achievement, the cultural capital of the students, the role of institutional agents on students' achievement and how students with low and high capital differ in their higher educational experiences and their aspirations were explored. Then, it was aimed to find out how some first-generation students succeed in schools while many others do not was aimed to be examined. The study employed a partially-mixed, sequential, and equal status mixed-methods research design. Accordingly, 317 university students participated in the quantitative phase via convenience sampling, and 25 of them were selected through criterion sampling to participate in the qualitative phase. Student questionnaires and student interviews were utilized. Exploratory Factor Analysis, Pearson Correlation, Multiple Regression, Logistic Regression, and Interpretive Phenomenological Analyses were performed. According to the results, social capital and cultural capital predicted student achievement. Besides, income also predicted achievement, while there was no significant relationship between parents' education and achievement. On the contrary, interviews revealed that parents' educational background was important for students' higher education experiences and their aspirations. While high-educated parents acted as institutional agents, students with low-educated parents had their peers, siblings, teachers, and the institution as their agents. Inequalities due to social capital were reported, and scholarships and internships contributed to students' capital. Lastly, achieving goals, perseverance, and financial freedom were the main reasons motivating first-generation students.