Remote working and work-life balance at private universities in İstanbul
İstanbul'daki özel üniversitelerde uzaktan çalışma ve iş-yaşam dengesi
- Tez No: 830579
- Danışmanlar: Prof. Dr. AYŞE NİLÜFER NARLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Dünyadaki çoğu insanı uzaktan çalışmayı deneyimlemeye zorlayan ve yaşamın birçok yönünü etkileyen COVID-19 pandemisinin etkisi nedeniyle uzaktan çalışma son zamanlarda giderek daha popüler hale geldi. Bu çalışma, İstanbul'daki özel üniversiteler bağlamında uzaktan çalışma ile iş-yaşam dengesi arasındaki karmaşık dinamikleri araştırmaya dayanmaktadır. Bu araştırmanın temel amacı, İstanbul'daki özel üniversitelerde çalışanlar arasında uzaktan çalışma ile mesleki ve kişisel yaşamlar arasındaki denge arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Araştırma ayrıca, demografik değişkenlerin İstanbul'daki özel üniversitelerde uzaktan çalışma ve iş-yaşam dengesi üzerinde bir etkisi olup olmadığını araştırmayı amaçlamaktadır. Bu akademik kurumların çalışanı olan toplam 203 katılımcının katıldığı kapsamlı bir anket uygulandı. SPSS 25 kullanıldı ve verileri analiz etmek için farklı analizler yapıldı. Bulgular, uzak çalışmanın kapsamı ile optimal bir iş-yaşam dengesine ulaşma arasında olumlu bir bağlantı olduğunu gösteren, zayıf da olsa bir korelasyonu aydınlatmakta ve uzak çalışmanın iş-yaşam dengesine ulaşmada bazı olumlu etkileri olduğunu göstermektedir. Ayrıca, yaş, medeni durum, çocuk sayısı ve iş deneyimi gibi demografik değişkenlerin uzaktan çalışma ile iş-yaşam dengesi arasındaki ilişkiyi hafiflettiği bulunmuştur. Cinsiyet, eğitim düzeyi, iş pozisyonu, idari ve akademik gibi değişkenler, bu bağlamda anlamlı moderatör değildi.
Özet (Çeviri)
Remote work has become increasingly popular recently due to the impact of the COVID-19 pandemic, which forced most people around the world to experience remote work, and that has affected many aspects of life. The present study embarks on an inquiry into the intricate dynamics between remote work and work-life balance within the context of private universities in Istanbul. The primary objective of this research is to investigate the relationship between remote work and the equilibrium between professional and personal lives among employees within private universities in Istanbul. The research also aims to investigate if demographic variables have an impact on remote working and work-life balance at private universities in Istanbul. A comprehensive survey was administered, involving a total of 203 participants who are employees of these academic institutions. SPSS 25 was used, and different analyses were performed to analyze the data. The findings illuminate a correlation, albeit weak, that portrays a positive connection between the extent of remote work and the achievement of an optimal work-life balance, suggesting that remote work has some positive impact on achieving work-life balance. Moreover, demographic variables such as age, marital status, number of children, and work experience were found to moderate the relationship between remote working and work-life balance. Variables like gender, education level, job position, and administrative vs. academic were not significant moderators in this context.