Enerji şartı anlaşması ve bu kapsamda yatırımcı ile taraf devlet arasındaki yatırım uyuşmazlıklarının çözümü
Energy charter agreement and resolution of investment disputes between the investor and the state parties in this agreement
- Tez No: 830582
- Danışmanlar: PROF. DR. BURAK HUYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
Çalışmanın amacı, enerji alanında yatırım ve yatırımcılar bakımından hukuki güvenliği sağlama açısından önemli rol üstlenen Enerji Şartı Anlaşması ve bu anlaşma kapsamında düzenlenen yatırımcı ile taraf devlet arasındaki uyuşmazlık çözüm yollarını incelemektir. Çalışmanın ilk bölümünde Enerji Şartı Anlaşması genel hatları ile incelenerek, anlaşmanın tarihsel süreci, anlaşmaya hakim olan ilkeler, Enerji Şartı Anlaşması'nda düzenlenen kurumsal yapı ve anlaşmanın uygulanması incelenmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde; enerji yatırımı kavramı, enerji yatırımının unsurları ve yatırım uyuşmazlıklarının kaynakları ve Enerji Şartı Anlaşması'nda düzenlenen yatırım uyuşmazlıklarının çözüm metodları ele alınmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümde, anlaşma kapsamında yatırımcı ile taraf devlet arasındaki yatırım uyuşmazlıklarının tahkim yolu ile çözümü üzerinde durulmuş ve anlaşmada düzenlenen Uluslararası Yatırım Uyuşmazlıklarının Çözüm Merkezi, Birleşmiş Milletler Uluslararası Ticaret Hukuku Komisyonu ve Stockholm Ticaret Odası Tahkim Enstitüsü'nün uyuşmazlık çözüm metotları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the Energy Charter Treaty, which plays an important role in ensuring legal security for investments and investors in the field of energy, and the dispute resolution methods between the investor and the party state regulated within the scope of this agreement. In the first part of the study, the Energy Charter Treaty is examined in general terms, the historical process of the agreement, the principles that dominate the agreement, the institutional structure regulated in the Energy Charter Treaty and the implementation of the agreement. In the second part of the study; the concept of energy investment, the elements of energy investment and the sources of investment disputes and the dispute resolution methods of investment disputes regulated in the Energy Charter Treaty are discussed. In the third part of the study, the resolution of investment disputes between the investor and the party state through arbitration is emphasized and the dispute resolution methods of the International Centre for Settlement of Investment Disputes, The United Nations Commission on International Trade Law and Arbitration Institute of the Stockholm Chamber of Commerce are examined.