Özel yetenekli öğrencilerin duygusal zekâları ile bilgisayar oyun bağımlılıkları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between the emotional intelligence and computer game addictions of specially talented students
- Tez No: 830590
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞİN KAPLAN SAYI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Üstün Zekalıların Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üstün Zekalılar ve Yetenekliler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Teknolojinin gelişimi ve önlenemez ilerlemesi ile birçok öğrencinin teknolojik aletlere ulaşımı kolay olmakta ve teknolojik aletleri kullanma noktasında öğrencilerin birçok yetişkine göre de daha beceri sahibi oldukları görülmektedir. Öğrencilerin teknoloji kullanımı noktasında bilinci ve farkındalık düzeyi ise birçok bilim adamı tarafından araştırılmaya devam etmektedir. Bu çalışma bağımlılık seviyesine varan bilgisayar ve internet kullanımı, kullanıcıların teknolojiye duydukları ilgi ve istek, teknoloji ve bilgisayar oyunlarını oynama motivasyonlarının özel yetenekli öğrenciler özelinde duygusal zekâları ile ilişkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma 2022-2023 Eğitim-Öğretim yılında ilköğretim öğrencisi özel yetenek tanısı almış Balıkesir ilinde öğrenim gören 3. ve 4. Sınıf 85'i kız, 115'i erkek olmak üzere toplam 200 öğrenciyi kapsamaktadır. Nicel araştırma yöntemilerinden ilişkisel tarama modeli kullanılan bu araştırmada öğrenciler, WISC-R ve diğer zekâ testlerinden geçip özel yetenek tanısı almıştır. Çalışma içerisinde sosyo-demografik özelliklerin ölçülmesi için kişisel bilgi formu, bilgisayar oyunları ve internet bağımlılıklarının ölçülmesi için“Çocuklar için Bilgisayar Oyun Bağımlılığı”ölçeği ve duygusal zekâ düzeylerinin belirlenmesi amacıyla ise“Bar-on Duygusal Zekâ Ölçeği”uygulanmıştır. Araştırmanın bulgularında ise özel yetenekli öğrencilerde bilgisayar oyun bağımlılığı arttıkça duygusal zekâ seviyelerinde anlamlı ve negatif yönlü bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Erkek öğrencilerin kız öğrencilere göre bilgisayar oyun puanlarının daha yüksek olduğu görülmüş, yaş ve sınıf seviyesi arttıkça bilgisayar oyun bağımlılığı puanlarının arttığı tespit edilmiştir. Teknolojik ürün sahipliği tablet olan öğrencilerde bilgisayar oyun bağımlılığı puanları artarken teknolojik ürün sahipliği telefon olan öğrencilerin duygusal zekâ puanları daha yüksek olarak belirlenmiştir. Bu sebeple araştırma sonuçlarının yeni araştırmalara ışık tutacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
With the development and unavoidable progress of technology, it is seen that many students have easier access to technological tools and they are more skilled than many adults in terms of using technological tools. Awareness and awareness level of students regarding the use of technology continues to be investigated by many scientists. This study aims to examine the relationship between computer and internet use, which reaches the level of addiction, the interest and desire of users in technology, their motivation to play technology and computer games, and the emotional intelligence of gifted and talented students. The research covers the 3rd and 4th grade 200 students who are diagnosed with giftedness and talent, studying in the 2022-2023 academic year. The students included in this research were diagnosed with giftedness after passing the of the research, it was determined that as computer game addiction increased in gifted students, there was a significant and negative relationship with their emotional intelligence levels. It was observed that male students had higher computer game scores than female students, and it was determined that computer game addiction scores increased as age and class level increased. While computer game addiction scores increased in students whose technological product ownership was a tablet the emotional intelligence scores of students whose technological product ownership was a phone were determined to be higher.For this reason, it is thought that the results of the research will shed light on new research.