Üst hakkının sona ermesi
Termination of right of construction (Superficies)
  1. Tez No: 830600
  2. Yazar: NURTAÇ ENDES SELVİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAHİN AKINCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 352
Özet
Çalışmamız, irtifak haklarından olan üst hakkının sona ermesini konu almakta-dır. Dört bölümden oluşan bu çalışmanın ilk bölümünde üst hakkına ilişkin genel bil-gilere yer verilmiştir. Bu kapsamda kavramsal ve içerik yönünden yapılan değerlen-dirmelerin akabinde, hakkın kazanılması usulleri ve uygulanacak hükümler tespit edilmiştir. Üst hakkının sona erme nedenlerini incelediğimiz ikinci ve üçüncü bölüm-lerde sona erme nedenleri kanuna ve sözleşmeye dayanan sebepler olarak iki kısma ayrılarak incelenmiştir.“Üst Hakkının Kanuna Dayanan Sebepler Sona Ermesi”baş-lığını taşıyan ikinci bölümde, terkin, mahkeme kararı ile sona erme, yararlanmanın imkânsızlaşması, yüklü ve yararlanan taşınmaza aynı kişinin malik olması, TMK m. 792 ve 793'e göre yüklü veya yararlanan taşınmazın bölünmesi, TMK m. 831 gereği süresinden önce devir hakkının kullanılması ve aşırı ifa güçlüğü sebebi ile sona erme hususları ele alınmıştır.“Üst Hakkının Sözleşmeye Dayanan Sebepler Sona Ermesi ve Diğer Sona Erme Sebepleri”başlığını taşıyan üçüncü bölümde ise sözleşmeye daya-nan sona erme sebepleri olarak üst hakkının süresinin sona ermesi, sözleşmeye aykırı-lık sebebi ile sona erme, TMK m. 833 gereği ağır yükümlülük ihlali veya süresinden önce devir isteme yetkisi ve üst hakkı sözleşmesinin bozucu şarta bağlı olmasının hakkın sona ermesine etkisi değerlendirilmiştir. Bu başlık altında ele aldığımız diğer sona erme sebepleri ise kamulaştırma, üst hakkı sahibinin ölümü, terk ve cebri icradır. Çalışmanın son ve dördüncü bölümü ise üst hakkının sona ermesine bağlanan sonuçla-ra ilişkindir. Bu kapsamda hakkın sona ermesi halinde doğan yükümlülükler ve hak-kın sona ermesinin hak sahibi üçüncü kişilere etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of our study is“Termination of right of construction (superficies)”. In the first part of this study, which consists of four parts, general information about the right of construction has been given. In this content, following the conceptual and content evaluations, the procedures for acquiring the right and the provisions to be applied have been determined. In the second and third parts, where we examine the reasons for the termination of the right of construction, the reasons for the termi-nation are examined by dividing them into two parts as legal and contractual reasons. In the second part, titled“The Termination of the Right of Construction for Reasons Based on the Law”, cancellation, termination by court decision, impossibility of utili-zation, the possession of the encumbered and beneficiary real property by the same person, the division of the encumbered and beneficiary real property as Art. 792 and 793 of Turkish Civil Code, the exercise of the right of transfer before the deadline as required by art. 831 of Turkish Civil Code and the termination due to hardship have been discussed. In the third part, titled“The Termination of the Right of Construc-tion for Based on Contractual Reasons and Other Reasons for Termination”, as the contractual termination reasons, the termination of the right of construction, termina-tion due to contradiction to agreement, the effect of gross breach of obligation or the right to request transfer before the deadline as required by art. 833 of Turkish Civil Code and the effect on termination of the right of the fact that the contraction of construction is subject to condition subsequent has been evaluated. Other termination reasons we have discussed under this heading are expropriation, death of the right holder, abandonment and forced execution. The last and fourth parts of the study are related to the results related to the termination of the right of construction. In this context, the obligations arising in the event of the termination of the right and the effect of the termination of the right on the third parties have been examined.