Bankacılık sektöründe dijitalleşmenin müşteri deneyimine etkisi
The effect of digitalization on customer experience in the banking sector
  1. Tez No: 830745
  2. Yazar: İLAYDA PEHLİVANOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA SUNDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Bilgi ve Belge Yönetimi, İşletme, Banking, Information and Records Management, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bankacılık sektörü geçmişten günümüze modern teknoloji ile iç içe gelişimini sürdüren ve sürekli kendini yenileyen bir sektördür. Modern teknolojinin gereklerinden biri olan dijitalleşmenin müşteri gözünden incelenmesi sektörel gelişime katkı sağlayacak yegâne başlıklardan biridir. Bu çalışma bankacılık sektöründe dijitalleşmenin müşteri deneyimine etkisini anlamak için kurgulanmıştır. 319 gönüllü katılımcı üzerinden çevrimiçi anket kullanılarak gerçekleştirilen çalışma; algılanan kalite, algılanan risk, müşteri sadakati, müşteri tatmini ve tavsiye eğilimi başlıklarının birbirleri ile olan ilişkisini değerlendirmiştir. Araştırma hipotezleri doğrultusunda kurulan yapısal eşitlik modeline ilişkin elde edilen bulgular istatistiksel olarak incelendiğinde; algılanan kalitenin artmasının müşteri tatmini ve müşteri sadakatini arttırdığı, algılanan riskin artmasının müşteri tatminini azaltacağı ve algılanan riskin müşteri sadakati üzerinde anlamlı bir etkisinin olmadığı, müşteri sadakatinin artmasının tavsiye eğilimini arttıracağı, müşteri tatmininin artmasının tavsiye eğilimini azaltacağı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The banking sector is a sector that continues its development intertwined with modern technology from the past to the present and constantly renews itself. The examination of digitalization, which is one of the requirements of modern technology, from the perspective of the customer is one of the only topics that will contribute to the sector's development. This study is designed to understand the effect of digitalization on customer experience in the banking sector. The study, which was carried out using the online survey method on 319 volunteer participants, evaluated the interrelationships of perceived quality, perceived risk, customer loyalty, customer satisfaction, and recommendation tendency. When the findings related to the structural equation model established in line with the research hypotheses are analyzed statistically, it has been determined that an increase in perceived quality will increase customer satisfaction and customer loyalty; an increase in perceived risk will decrease customer satisfaction; perceived risk has no significant effect on customer loyalty; an increase in customer loyalty will increase recommendation tendency; and an increase in customer satisfaction will decrease recommendation tendency.