Koledokolitiyazis olgularında endoskopik ultrasonografi ile manyetik rezonans kolanjiyopankreatografinin karşılaştırılması
Comparison of endoscopic ultrasonography and magnetic resonance cholangiopancreatography in cases of choledocholithiasis
- Tez No: 830777
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK ÖZŞEKER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Amaç: Çalışmamız retrospektif ve kesitsel bir çalışmadır. Çalışmamızda 1 Ocak 2020-30 Haziran 2022 tarihleri arasında merkezimize koledokolitiyazis bulguları ile başvuran 279 hastanın klinik ve laboratuvar bulgularının değerlendirilmesi, koledok incelemesi için yapılan MRKP ve EUS bulgularının karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Gastroenteroloji Kliniğine 01.01.2020 ile 30.06.2022 tarihleri arasında koledokolitiyazis bulguları ile başvuran, MRKP ve EUS görüntülemesi yapılan 279 hasta çalışmamıza dahil edildi. Kolanjiyoselüler, pankreas maligniteleri ve pankreas kistleri saptanan hastalar çalışmaya dahil edilmedi. Olguların başvurudaki demografik verileri, anamnez, fizik muayene, laboratuvar ile USG, MRKP, EUS ve ERKP bulguları geriye dönük incelendi. Veriler IBM SPSS V23.0 ile analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Objective: Our study is a retrospective and cross-sectional study. In our study, it was aimed to evaluate the clinical and laboratory findings of 279 patients who applied to our center with choledocholithiasis findings between January 1, 2020 and June 30, 2022, and to compare the findings of MRCP and EUS for common bile duct examination. Materials and Methods: 279 patients who applied to Muğla Sıtkı Koçman University Training and Research Hospital Gastroenterology Clinic with choledocholithiasis findings between 01.01.2020 and 30.06.2022 and underwent MRCP and EUS imaging were included in our study. Patients with cholangiocellular, pancreatic malignancies and pancreatic cysts were not included in the study. Demographic data of the cases, anamnesis, physical examination, laboratory and USG, MRCP, EUS and ERCP findings were analyzed retrospectively. Data were analyzed with IBM SPSS V23.0.