Süt ürünleri tesislerinin atıksuyunun incelenmesi ve mikrobiyal yakıt pili performansının değerlendirilmesi
Analysis of the wastewater of milk products industry and evaluation of its microbial fue cell performance
  1. Tez No: 830842
  2. Yazar: MUSTAFA YAYLA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAMİZ GÜLTEKİN AKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada, atık su arıtımı ve güç yoğunluğu için MYH'nin çalıştırıldığı deneyler araştırıldı. Bu kapsamda anot ve katod odacıklı Nafyon-115 membranı kullanılarak bir mikrobiyal yakıt hücresi oluşturuldu. K2Cr2O7 ve KMnO4 ile farklı (0,015 M, 0,075 M, 0,15 M) konsantrasyonlarda besin ortamları karşılaştırılarak sistem 48 saat boyunca çalıştırıldı, zamana bağlı voltaj verilerine erişildi. Aynı zamanda kullanılan süt ürünleri atık suyunun sistem öncesi ve sonrası için KOİ, BOİ, TKN, Toplam Azot, iletkenlik, Ph, sıcaklık, bulanıklık, AKM analizleri yapıldı. Bu sonuçlara bakılarak MYH'de atık su numunesinin en yüksek arıtma verimi 0,15 M KMnO4 çözeltisiyle çalıştırılan MYH'den alındı. KOİ, BOİ, TKN, TOPLAM Azot ve AKM verimleri sırasıyla % 93, 93, 91, 84 ve 46 olarak bulundu. 13.1 mW/m2 ile en yüksek güç yoğunluğu 0.015 M KMnO4 çözeltisiyle çalıştırılan MYH'den elde edildi. Ayrıca MYH'lerde kullanılan elektrot ve membranların yüzey morfolojisi taramalı elektron mikroskobu (SEM) cihazıyla incelendi ve sonuçları raporlandı.
Özet (Çeviri)
In this study, studies using MFC for wastewater treatment and electricity generation were investigated. In this context, a microbial fuel cell was created using the Nafion-115 membrane with anode and cathode chambers. By comparing K2Cr2O7 and KMnO4 and nutrient media at different (0.015M, 0.075M, 0.15M) concentrations, the system was operated for 48 hours, and time-dependent voltage data were accessed. At the same time, COD, BOD TKN, Total Nitrogen, conductivity, Ph, temperature, turbidity, AKM analyzes were performed for the milk and dairy waste water used before and after the system. As a results, the highest treatment efficiency of the wastewater sample in MFC was obtained from MFC operated with 0.15 M KMnO4 solution. COD, BOD, TKN, TOTAL Nitrogen and AKM yields were found as 92.54, 93.02, 90.97, 83.89 and 45.75%, respectively. The highest power density with 13.1 mW/m3 was obtained from MFC operated with 0.015 M KMnO4 solution. In addition, the surface morphology of the electrodes and membranes used in MFCs was examined by SEM device and the results were reported.